GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Son yorumlar

Firefox tarayıcıyı kur kullan veya kurmadan kullan

 


Firefox tarayıcının kullanımı için yapacağımız işleme geçmeden önce bu işlemin bazı artılarından kısaca bahsedeyim. En önemli artısı, aynı işlem ile bütün GNU/Linux tabanlı sistemlerde çalışıyor olması. İkinci önemli artısı ki, bazıları için daha önemli, kurulduğunda ve Firefox kararlı sürümü yayınlandığı anda güncelleme imkanı olmasıdır. Zira dağıtımlarda biraz gecikmeyle güncellenir.

Alttaki resimde görüldüğü gibi Firefox >Menü > Tercihler sekmesinde güncellemeyi ister otomatik isterse manuel ayarlayabilirsiniz. Kuruluysa otomatik seçeneği işaretleyin, kurulu değilse manuel seçeneği işaretleyin.


İlk işlem olarak alttaki bağlantıdan Firefox'un son sürümünü indiriyorsunuz. Sayfaya girdiğinizde bir dil seçmenize gerek kalmadan otomatik olarak kullandığınız sistemin dilini algılar, isterse başka dilde seçebilirsiniz.

Son Sürüm Firefox

İşleme başlamak için dosya yöneticisini açın, indirdiğiniz dizine geçin, hemen hemen her dosya yöneticisinde bulunan ve alttaki resimde de görülen aynı dizinde sağ tık ile uçbirimi açın.


Firefox tarayıcıyı kurmak veya kurmadan kullanmak için işlem birbirine benzer ve iki işlem de kolaydır, tek komutla işlemi bitirecek şekilde ayarladım.

Kurulum

Alttaki komutun hepsini uçbirime bir defa girmekle Firefox kurulmuş olacak ve sistem menüsünde Firefox Web adında simgesi olacak.

mkdir ~/.local/share/applications
cat >> $HOME/.local/share/applications/Firefox-web.desktop << EOF
[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Firefox Web
Comment=Firefox Web
Exec=/opt/firefox/firefox
Icon=firefox
Categories=Other;
StartupNotify=false
Terminal=false
EOF
sudo mkdir /opt ; sudo tar -xvf *.tar.bz2 -C /opt

Portable

Kurmadan kullanmak isterseniz yine aynı dizinde alttaki komutu bir defada uçbirime girin. Bu komutla Firefox .config dizinine açılır ve sistem menüsünde Firefox Portable adında kısayol oluşur.

mkdir ~/.local/share/applications
cat >> $HOME/.local/share/applications/Firefox-portable.desktop << EOF
[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Firefox Portable
Comment=Firefox Portable
Exec=~/.config/firefox/firefox
Icon=firefox
Categories=Other;
StartupNotify=false
Terminal=false
EOF
tar -xvf *.tar.bz2 -C ~/.config


Benzer konular

3 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Bu ikon paketi değil, Firefox kurulumu, konuyu karıştırdın galiba.

      Sil
  2. Ellerinize sağlık, kurulum bence en sağlıklısı hocam. Yanlışlıkla silme durumlarında Firefox Sync kullanmayan insanlarda veri kaybı yaşanabilir. Yorumlarda bilgilendirmiş olayım.

    YanıtlayınSil

Popüler