GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Komut ile dil çeviri nasıl yapılır?

 GNU/Linux ortamında herhangi bir kelimeyi, cümleyi, dosyayı veya internet sitesini çevirmek için uçbirimden komut ile yapılan basit bir işlemi sizlerle paylaşayım. 
 Tarayıcı veya herhangi bir program olmadan sadece bir script dosyası ile dil çeviri işlemi yapmak isterseniz işleme başlayalım. 
 Önce buradan "cevir" adlı script dosyasını indirin. 
 Bu komut ile kullanıcı bin dizinine gönderin.
sudo mv ./*/cevir /usr/local/bin

Bu komut ile çalışma izni verin.
sudo chmod a+x /usr/local/bin/cevir

Şimdi sıra geldi dil çeviri işlemine. Çevirmek istediniğiniz kelime, cümle, dosya her ne ise önüne alttaki komut girilmeli.
cevir -engine bing -brief "çevirmek istenen yabancı kelimeler"

Örnek bir çeviri komutu.
cevir -engine bing -brief "Technopat; technology, news, article, media and social networking site. illedelinux is an active member of the Tecnopat social division who likes to help, especially in the GNU/Linux category."

Sonuç. 


 
İsterseniz aynı komutu alttaki gibi girerek sonucu uçbirim yerine bir text dosyasına da yazdırabilirsiniz. Bu komutun çevirisini kullanıcı dizininde çevirdim.txt adlı bir dosyaya yazacaktır.
cevir -engine bing -brief "Technopat; technology, news, article, media and social networking site. illedelinux is an active member of the Tecnopat social division who likes to help, especially in the GNU/Linux category." > çevirdim.txt

Şayet bir dosya çevirmek isterseniz alttaki komutta olduğu gibi komutun sonuna dosya yolunu giriyorsunuz, sonuçları uçbirime yazar.
cevir -engine bing -brief file:///dosya/yolu

Bu komutla da çevirmek istediğiniz dosyayı kullanıcı dizininde dosyayı-çevirdim.txt adındaki dosyaya yazar.
cevir -engine bing -brief file:///dosya/yolu > dosyayı-çevirdim.txt

Bu komut çevirmek istediğiniz bir siteyi varsayılan tarayıcıyı ile açar ve çevirir. Ayrıca başka dile çevirmek isterseniz "tr" yerine o dile ait kodu yazabilirsiniz.
cevir :tr url

Örnek.
cevir :tr https://distrowatch.com/

Bende Bing çeviri çalıştığı için komutlara "bing" yazdım, isterseniz alttaki komut ile çeviri listesini alarak bing yerine başka çeviri kullanabilirsiniz.
aspell * google bing spell hunspell apertium yandex

Çeviri ihtiyacı duyanlar için umarım işinize yarar, kolay gelsin.

Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

4 yorum:

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄

Son yorumlar

gototop