GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Son yorumlar

LibreOffice kurmadan nasıl kullanılır?

LibreOffice yazılımını kurmadan kullanmak için yeni tür özgür yazılım portable sistemi olan AppImage çalışmasından yararlanacağız.
Bunun için buradaki bağlantıdan en alttaki full version Download Fresh sürümünü indiriyoruz.

Buradaki bağlantıdan da AppImage dosyalara kısayol oluşturan ve çalışmasını kolaylaştıran sisteminize uygun (64bit-32bit/DEB/RPM veya AppImage) AppImage Launcher paketini indiriyoruz.

İndirdiğiniz LibreOffice paketine alttaki komut ile çalışma izni veriyoruz.
chmod -R 755 /libreoffice/yolu/tam/adı

LibreOffice şu anda üzerine çift tıkladığınızda çalışır durumdadır. Ancak hem kısayol olsun hem menüden çalıştırayım derseniz, indirdiğiniz AppImageLauncher paketini kurmanız gerekir. Şayet AppImageLauncher paketinin kendisi de AppImage paketi ise ona da alttaki komut ile çalışma izni verin ve çift tık ile çalıştırın.
chmod -R 755 /appimagelauncher/tam/adı

Appİmage çalıştıysa LibreOffice paketine çift tıkladığınızda sistem menüsünde kısayol oluşturacak ve paketin kendisini ev dizininde oluşturduğu Applications adlı dizine taşıyacaktır.
Güncelleyeceğiniz zaman aynı bağlantıdan aynı sürümün son versiyonunu indiriyorsunuz, aynı komut ile çalışma izni veriyorsunuz, başka bir şeye gerek kalmıyor.

Böylece sisteme kurmadan hem LibreOffice yazılımını kullanabilirsiniz hem de daha başka AppImage yazılımlar için alt yapı oluşturmuş olduk.
Ayrıca bu paketi herhangi bir USB'ye kopyala-yapıştır yaparak USB ile her makinede kullanabilirsiniz.


Not: Bir ziyaretçimizin sorusu üzerine ek bilgi de bulunayım.
Kurduğunuz AppImage dosyaları için Debian ve Ubuntu "Sahipli" diye işaret edebilir, bu yabancı bir paket olduğu için güvenlik uyarısıdır, AppImage'nin kendisi ve şu ana kadar AppImage ile paketlenmiş yazılımların açık kaynak kodlu olduğunu not düşeyim.

Benzer konular

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler