gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

İlledelinux Debian ve Ubuntu System için bir sorum varMerhaba özgür yazılım kullanıcıları.
Bir çoğumuzun bildiği gibi İlledelinux Debian System ve İlledelinux Ubuntu System kalıplarını farklı bir anlayışla inşa ediyorum.
Bu anlayış şuna dayanıyor, sistemin ana oturumunu inşa ederken yazılım kullanma seçeneğini kullanıcı tercihine bırakıyorum.
Bu tercihi kolaylaştırmak için de resimlerde görmüş olduğunuz Paket Kur adlı aracı uyarladım.
Şimdilik 60'ın üzerinde paket bulunuyor, genelin kullandığı paketlerden seçildi, ortalama yarısı da ana depolarda olmayan paketlerden oluşuyor, tek tık ile kurabiliyor ve yine tek tık ile kaldırabiliyorsunuz.
Paket Kur'un amacı sadece kolay paket kurulumu değil, ne kuracağını bilmeyenler için de ayrı bir kolaylık.
Simgelerin üzerine imleci getirdiğinizde hangi paketin ne işe yaradığını açıklayan çeşitli dillerde title bilgisi bulunuyor.
Bu araçta kullanıcıların normal yollarla zorlanacağı paket kurulumlarının tek tık ile kurulabilir durumda olması da ayrı bir kolaylık.
Zira Brave Browser'den tutun, Nvidia sürücüye, Opera tarayıcıdan Ekolayzere, bizim Oğuzhan'ın Stacer yazılımından Wine'ye varana kadar ana depo dışında bulunan ve yeni kullanıcılar için genelde zor kurulan paketler bulunuyor.

Paketleri kullanıcı tercihine bırakan ana düşüncem ise her kullanıcının farklı paket tercih etmesine dayanıyor.
Örneğin kimisi Opera tercih ederken kimisi Chrome tercih ediyor veya kimisi kurulu paketlerin bazılarını tercih etmeyebiliyor ve hatta gereksiz buluyor.
Bu nedenle kullanıcıya kendi tercihimizi dayatmak yerine kendi tercihlerini kullanma seçeneği vermek bana daha doğru bir yaklaşım olarak geliyor.
Tabi bu benim düşüncem, ne derece doğru olduğunu kullanıcılardan geri bildirim gelmediği müddetçe tam olarak bilmem mümkün değil.
Bu yazı da zaten bunun için yazıldı.

Şimdi arkadaşlar soru şu;
İso kalıplarında paketler kurulu mu olsun?
Paket tercihini kullanıcıya mı bırakayım?
Son söz sizindir.Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

2 yorum:

  1. Merhaba sayın admin, Paket Kur aracı başlı başına mükemmel zaten, Paket tercihi kullanıcıya bırakılsa çok daha iyi olur, isteyen sonradan dilediğini kurar, hem sistemde gereksiz şişme olmaz. Saygılarımla.

    YanıtlayınSil
  2. Merhaba ve teşekkürler.
    Şimdilik genel görüş, kullanıcı tercihli ve full şeklinde iki farklı kalıp inşa etmem yönünde, bana da böylesi makul gibi görünüyor.

    YanıtlayınSil

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄

Son yorumlar

gototop