GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

İlledelinux Debian SystemAdını İlledelinux Debian System olarak belirlediğim farklı bir çalışma paylaşacağım.
Debian Buster tabanlı inşa ettiğim bu çalışma "Build your own system" yani kendi sistemini kendin yap anlayışına dayanıyor. Ancak kendi sistemini yaparken de yeni veya deneyimli bütün kullanıcılara kolaylık hedeflendi.
Bu çalışmada bütün seçenekler tamamen kullanıcıya bırakıldı.
İster paket seçimi isterse masaüstü seçimini kullanıcının kendisi belirleyecek.
Seçenekler resimde görüldüğü gibi uyarlamış olduğum iki adet pencereden yapılıyor.
Bunların biri istenen masaüstünü diğeri de istenen paketleri kurar ve işlemi tek tıkla yapar.
Her kullanıcıya lazım olabilecek temel paketler bulunuyor, Virtualbox'tan Nvidia sürücüye varana kadar bir çok paketi zorlanmadan tek tık ile kurmak mümkündür. 
Buna göre yeni kullanıcılar, hiç bilmeyenler dahi kendi özel sistemini oluşturabilecek.
Bu nedenle mevcut oturum sadece Thunar, Mousepad ve Lxpanel'den ibarettir, sistemin temel bileşenleri dışında başka bir paket kurulu değil.
Hiç bir masaüstü kurmazsanız dahi resimde görülen Package Installer aracıyla mevcut oturumu (Openbox) kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Bu sürümün güncel sayfasına bakabilirsiniz

Hem giriş seçeneklerinde hem canlı oturumda Debian'ın kendi kurucusu ile kurulum yapılıyor, bu nedenle canlı oturum için kullanıcı adı ve parola gerekmiyor.

Masaüstü ve paket tercihini kullanıcıya bıraktığım, ayrıca bunu oldukça kolaylaştırmaya çalıştığım farklı olan bu kalıbı denemenizi öneririm.
Yapımı neredeyse 6 ay gibi bir süreci kapsayan, ilk defa benim dışımda başka arkadaşların testlerinden geçen, kendi sistemini kendin yap amacı taşıyan bu çalışma hakkında görüş ve önerileriniz daha belirleyici olacaktır.

Buradan indirin.
İlledelinux Debian System
Kurulum için alttaki resimde gördüğünüz üzere ve girişte Graphical Instal seçeneğiyle kurabilirsiniz.Ayrıca canlı oturumda alttaki resimdeki gibi menüden Install Debian seçeneğiyle kurabilirsiniz.Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

6 yorum:

 1. selam emeğine sağlık indirdim sanal makinada live sisteme girdim yalınz bunun kurulumu nasıl olacak pek anlamadım mazur görün debian yükleyiciylemi devam ediyoruz yoksa senin bahsetiğin masaüstü seç ekranında masaüstünü seçince terminalde şifre istiyor root olarak yazdım terminal kapandı biraz detay verirsen çok sağol

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İster ilk ekran geldiğinde "Graphical Install" seçeneğiyle kurarsın, isterse canlı oturumda paneldeki menüden "Debian Install" simgesiyle kurarsın.
   Paket veya masaüstü seçeneklerini kullanmak için önce Debian'ı kurman gerekir.
   Başka sorunuz varsa sorabilirsiniz.

   Sil
  2. malesef iki kere sanal makinada denedim grapical olarak bootloaderi kuramadı grub menüsünü

   Sil
 2. Vedat bey merhaba, sisteminiz kurulum aşamasında ağ yapılandırmasını bir türlü yapmadı (enp3s0 ve DHCP), bende ağ yapılandırmayı elle yaparak kuruluma devam ettim ve diğer aşamaları sorunsuzca kuruldu, bilgisayarı tekrar başlattım ve sistemi başlattım, herşey mükemmeldi yalnızca Lxpanel'e ağ bağlantı simgesi gelmiyor , panel ayarlarından tabla öğelerini ekle kaldır menüsünde ağ durumu izleyici ve ağları yönet diye seçenek var fakat onlarda ağ bağlantı simgesi değil başka bilgi amaçlı, google amcadan yaptığım aramalarda sizinde olduğunuz bir forumda synaptic ile xfce4 weather plugin kurarak sorunu çözmüşler fakat bizim panelimiz "LXpanel" olduğundan sanırım bir türlü olmadı, değerli yardımlarını bekliyorum, Saygılarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önce geri bildiriminiz için teşekkür ederim.

   Bu kalıbın hem ilk girişte hem canlı oturumda kurulum seçeneği bulunuyor, canlı oturumda yapılan kurulumda bahsettiğiniz sorun olmuyor, girişten seçilen kurulumda nadiren de olsa ağı tanımlayamadığı oluyor, bu durumda aynı pencereden "Yeniden Dene" seçeneğiyle bir kaç denemede sorunsuz devam ediyor.

   Lxpanel'e ise ağ yöneticisi eklemedim, bunu kullanıcıya bıraktım, "Package Install" aracıyla tek tıkla kurabilirsiniz.
   Ayrıca alttaki komutla da kurabilirsiniz.
   sudo apt install network-manager-gnome

   Bu komuttan sonra yeniden başlatın, ağ yöneticisi panele kendiliğinden gelir.

   Başka soru veya öneriniz olursa yine burada paylaşabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

   Sil
  2. İlgi ve Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Vedat bey, çalışmalarınızda başarılarınızın devamı dileğiyle esenkalın, Saygılarımla.

   Sil

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄

Son yorumlar

gototop