GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

İlledelinux Debian System güncellendi
(2020-03-28 tarihinde yeniden güncellendi, bu sürümde Debian klasik kurucuyla birlikte ilk defa Calamares kurucu eklendi)
Alttaki yazıya ek olarak bu sistemde Hafif oturum ve Full oturum şeklinde iki oturum seçeneği bulunuyor, tek tıkla geçiş yapabilirsiniz.
Bazı eklemeler ve düzenlemeler yapıldı, bunlardan biri, Papirus İcon Tema ve Dizin renkleri değiştirici uyarlandı.
Sistemde Debian klasik kurucuyla birlikte Calamares kurucu bulunuyor, Calamares kurucudan olumlu bildirimler geldiğinde gelecek güncellemede klasik kurucu kaldırılacak.
Diğer uygulamalar ise alttaki yazıda geçtiği gibidir.

Video
İlledelinux Debian System

Bu güncellemede önceki ayarlar korunurken, tarayıcının çeşitli kullanım özellikleri için ayrı arayüz uyarlandı ve bunların hepsi tek bir menüye monte edildi.
Bu özellikleri üstteki resimde görebilirsiniz.
Depo listesine daha çok yazılıma ulaşmak amacıyla backports deposu eklendi, bu depoyu ve ana depoyu güncellemek için Paket Kur adlı yazılımda bulunan "Update the System" tuşunu kullanmanızı öneririm.
Network Manager Gnome yerine Wicd ağ yöneticisi eklendi, bu yöneticide geniş seçenekler bulunuyor.
Virtualbox yazılımının hem ana depoda olmayışı hem backports deposunda olmayışı ve harici kaynaktan kurulmasına rağmen hata vermesi nedeniyle "Paket Kur" seçeneklerinden çıkarıldı.
Beni çok uğraştıran kurulumda "Otomatik Ağ yapılandırma" sorunu giderildi.
Kurulum oldukça kolaylaştırıldı, isim-parola-disk belirledikten sonra başka bir şey yapmıyorsunuz, herhangibir soru sormuyor.
Bilmeyenler için tekrardan bildireyim, bu sürümde sistemin temeli ve bir-kaç önemli paket dışında herhangi bir paket kurulu değil, paket tercihini "Paket Kur" adlı araçla kullanıcılara bıraktım. Paket Kur, özellikle genelin kullandığı paketleri ve depo dışında bulunan bir çok paketi tek tık ile kurmanızı sağlıyor.
Ayrıca bu güncellemeye Conky ekledim, varsayılan olarak devredışı, panelde bulunan Özel Uygulamalar menüsünden çalıştırabilir veya yine aynı tuştan sonlandırabilirsiniz.
Deneyen arkadaşlar mümkün olduğu kadar geri bildirimde veya önerilerde bulunun, eksi-artı ne varsa sizler daha iyi gözlemlersiniz.
Hani burada dağıtımı yapan benim ama istiyorum ki, yerli bir dağıtımın güvenliğinde, yerel kültürümüze uygunluğunda ve gelişiminde hepimizin tuzu-biberi olsun, iki kelimelik geri bildirim dahi önemli bir katkı olduğunu hatırlatayım.

Sistemde yüklü paket listesini ve iso kalıbını buradan İndirin.
İlledelinux Debian System

Not: burada her güncellemede duyuru yapmazsam dahi bu kalıbı sürekli güncelliyorum. Her güncelleme indirme bağlantısındaki tarihte geçer.

GÜNCEL GÖRSELLER


Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

17 yorum:

 1. Vedat bey merhaba, sistem mükemmel olmuş tebrik ederim, biliyorsun Debian'ın yeni live sistemlerinde kurulum artık Calamares ile yapılıyor, bu sistemi yeni Debian iso'sundan faydalanarak yapsaydın çok harika olurdu, şunun için; Debian'ın kendi kurulum programı swap olarak ayrılan bölüme otomatikman format atıp UUID değerini değiştiriyor, swap bölümünü biçimlendirmeden seçsek bile bu kez swap bölümü olmadan kurulum yapıyor, gerçi benim için sorun değil sonradan ilgili dosyaları düzenleyip hallediyorum ama acemi kullanıcıları için zor, 4 - 5 tane Sata Harddiskim var hepsinde de 4'er adet değişik Linuz distroları kurulu, bolca değişik sürümleri test ediyorum, dolayısıyla harddiskte kurulu bulunan diğer Linux sistemlerini etkiliyor, root olarak tek tek etc/default/grub ve fstab dosyalarında swap UUID değerini manuel olarak girip düzeltmek zorunda kalıyoruz, Calamares ile kurulumda swap bölümünde herhangi bir değişiklik yapmadan o bölümü swap olarak kayda alıyor, diyeceğim o ki Debian'ın en son sürümlerine Calamares kurucusu konulunca çok şaşırdım ama bahsettiğim nedenlerden dolayı çokta sevindim, Calamares kurulumu çok basit ve kullanıcı zorlanmıyor. Bundan sonraki çalışmalarında başarılarının devamı dileğiyle saygılar sunuyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel temenniniz ve tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

   Bu sürümü yayınlamadan önce çalışmalarımı Calamares ile yapıyordum.
   Güzel ve kolay bir arayüze sahip, lakin Calamares'i eklemek için, şu anda mevcut iso boyutunun iki misli paket yüklemek gerekiyor, örneğin Calamares olmazsa 1 GB olan iso kalıbı bir anda 2-3 GB boyuta ulaşıyor.
   Çünkü Debian takımı, Calamares'e ortalama 2 GB civarında bağımlılık eklemişler. Bazı bağımlılıkları çıkardığımda yine kurulum yapıyor ama işlemi tam bitiremiyor.
   1GB olan iso kalıbına bir kurucu için 2GB'lik paket yüklemek bana hem mantıksız geliyor hem de yapmış olduğum hafif oturumlara uygun gelmiyor.
   Bu nedenle çalışmalarımı diğer kurucular üzerinde geliştirmeye çalışıyorum ama Calamares'ten de vazgeçmiş değilim. Bir yandan da Calamares'li oturum yapma çalışmam devam ediyor.

   Şimdiki amacım mevcut paylaşmış olduğum iso kalıbını mümkün olduğu kadar hatasız bir duruma getirmek, kullanıcı herhangi bir sorun yaşamadan kurup kullanabilmeli üzerinde duruyorum.
   Her gördüğüm sorunu giderdiğimde iso kalıbını güncelliyorum.
   Tabi sizlerin şimdi olduğu gibi geri bildirim ve önerileriniz daha yapıcı oluyor.
   Bu nedenle sizlere tekrar teşekkür ederim ve bu konu veya başka konular hakkında görüşlerinizin devamını beklerim.

   Sil
  2. Vedat bey geri bildiriminiz için teşekkür ederim, bir önceki sürümü kurup test etmiş ve ağ bağlantı simgesi ile ilgili size geri bildirimde bulunmuştum, başka da bir sorun olmayacağını düşünerek yukarıdaki yazımı yazmıştım, sistemi son haliyle şimdi yeni kurdum, bu yazımı sisteminizden yazıyorum, Masaüstü Kur-Kaldır ve Package Install araçlarını çalıştırmak istediğimde çalışmadıklarını farkettim, sudoers dosyasından olabilir diye düşündüm ve kendimi sudoers'e dahil ettim yine olmadı, nornal terminalı açıp sudo'yu denedim ve sudo'nun kurulu olmadığını farkettim, terminalden sudo'yu kurduktan sonra hiç bir sorun kalmadı ve Masaüstü Kur-Kaldır ve Package Install araçları çalışır hale geldiler, bilginiz olsun istedim, Saygılarımla.

   Sil
  3. Birol kardeşim, çok teşekkür ederim.
   Bu bildiriminiz sayesinde kalıbı yeniden güncelledim, güncel halini yarın indirebilirsiniz.
   Her zaman geri dönebilir görüşlerde bulunabilirsiniz, bu çalışmanın sizlerin sayesinde geliştiğini özellikle vurgulayayım.

   Sil
  4. Vedat bey merhaba, sistemin güncel halini indirmeme gerek yok, ben sorunu hallettim zaten, ellerine emeğine sağlık, çok mükemmel bir sistem olmuş, ben conky'ler ile fazla haşır neşir olan bir kullanıcıyım, Debian gibi stabil, hızlı ve performansı harika bir distro görmedim, bu güne kadar conky'lerin hiç sorunsuz çalıştığı tek distro diyebilirim, eskiden Nelum ve Point Linux kullanıyordum çok mükemmel sistemler idiler fakat artık gelişmeleri durdurulmuş bayağı üzülmüştüm, sizin gibi arkadaşlar sayesinde harika sistemler kullanıyoruz, tekrar teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim. Saygılarımla.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Sourceforge sunucuları bazen böyle azizlik yapıyor, birkaç saate kadar düzelir, düzelmezse başka alternatife geçer ve yine bu başlıkta duyuru yaparım.

   Sil
 3. tamamdır düzelmiş hocam.çalışmalarınız da kolay gelsin,biz bekliyor olacağız.

  YanıtlayınSil
 4. HDMI bağlantısı olan makinelere kurulduğunda ses sorunu var

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz sorun ses düzeyi ayarlama sorunu ise alttaki komutla volumeicon kurun ve panelden "Başlangıçta Çalıştır" programına volumeicon yazın.
   sudo apt install volumeicon-alsa

   Sonucu paylaşırsanız gelecek sürüm için yararlı olur.

   Sil
 5. Merhabalar. Vedat hocam çalışmalarınız oldukça ilgi çekici görünüyor. Emeğinize sağlık. Acaba Milis Linux için de böyle güzel tasarımlar konusunda destek olmayı düşünür müsünüz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yaşar kardeşim, başından beri çok takdir ettiğim Milis Linux topluluğunda çalışmak elbette benim için bir onurdur.
   Lakin faydalı olacağımı sanmıyorum, çünkü ben her şeyden önce yazılımcı değilim, bütün eforum deneme-yanılma yöntemidir.
   Oysa Milis gelişen ve daha ziyade geliştirici yeteneğine ihtiyaç duyar.
   Yaşar kardeşim, Milis'i sürekli takip ediyorum, burada yazmasam da bazen indirip deniyorum, bana göre bir hayli ilerlemiş, deposuna hayran kaldım, o kadar paketi depoya eklemek çok zor olmalı.
   Çok teşekkür ederim ve Mahmut ustamıza buradan selam eder, saygılar sunarım.

   Sil
 6. Çok teşekkür ederim. Biz her türlü yerli geliştiriciye açığız. Mesela benim de hiç yazılım bilgim yok ama paketleme yaparak veya çeviri yaparak katkı sağlıyorum. Ayrıca Milis sayesinde birçok konuda yeni şeyler öğreniyorum. Eğer aramıza katılmak isterseniz https://mls.akdeniz.edu.tr adresindeki iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz. Sizin gibi bir üstadı aramızda görmek bizim için ancak mutluluk olur :) İyi akşamlar dilerim.

  YanıtlayınSil
 7. Debian üzerinde yedeklerimi attığım flash belleği tanımadı bir hatamıdır bilmiyorum ama bilgilendirmek istedim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sistemin kendisinde öyle bir sorunla hiç karşılaşmadığımız için çözüm adına bir fikirde bulunamayacağım.
   Bazen usb girişinden bazen usbnin kendisinden olabiliyor, zira bende 6-7 tane farklı marka usb var, inşa ettiğim bütün kalıplarda hepsini denerim, dediğim gibi usb girişinde temassızlık veya usbnin kendisinde sorun olabiliyor ama sistemin algılamadığı sorunla hiç karşılaşmadım. Yine de geri bildiriminizi değerlendireceğim, teşekkürler.

   Sil
 8. indirip hemen kurulumunu yaptım herşey mükemmel derecede iyi çalışıyor eline emeğine sağlık

  YanıtlayınSil

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄

Son yorumlar

gototop