gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

İlledelinux Debian System güncellendi


(2020-1-10 tarihinde yeniden güncellendi)
Geri bildirimlerden oluşan bazı düzeltmeler için kalıbı güncelledim.
Gereksiz gördüğüm paketleri kaldırdım, kalıp boyutu yarı yarıya düştü.
Kullanıcı seçimi için uyarladığım Package Install adlı aracı (alttaki resimde görülmektedir) geliştirerek daha kullanıcı dostu haline getirdim ve ağ yöneticisi ekledim.
Bunların dışında kurulumda ağ sorunu olmaması için bazı eklemeler yaptım.
Önceki kalıpta oluşan fazlalıklar ve eksiler düzeltildi.
Paket tercihlerini yine kullanıcılara bıraktım, Package Install aracına eklediğim bir çok paketin yanısıra Wine, Virtualbox, Chrome, Slimjet, Nvidia gibi depo harici paketler tek tık ile kurulabilir durumda.
Masaüstü Kur-Kaldır ve Package Install araçlarını sağ tık menüden ve panel menüsünden çalıştırabilirsiniz.
Bildirim çekmecesine hızlı kullanım için bir çok özellikler (alttaki resimlerde görebilirsiniz) eklendi.
Kurulumda depo, grub, kök parola gibi seçenekler otomatik hale getirildi.
Masaüstü Kur ve Paket Kur arayüzleri değişti.
Dosya yöneticisi sağ tık menüsüne İso md5 kontrol, Script Çalıştır, Müzik dosyalarını arayüzsüz çalıştır, Ara, İndirilen Deb paketi kur gibi bir çok özellikler eklendi.
Arayüz ve tema değişti, Chromium web tarayıcı eklendi.
Bunların dışında temel sistem ve ayarları olduğu gibi korundu.

İlledelinux Debian System çalışmasının güncellenmiş iso kalıbını buradan indirin.
İlledelinux Debian System Güncel

İlk paylaşımda olduğu gibi geri bildirimde bulunmaktan çekinmeyin, her bildirim veya öneri sizlere daha kullanışlı bir sistem olarak geri dönecektir.

Kullanıcılardan bildirilen hatalar

Otomatik ağ yapılandırılamadı (giderildi)
Canlı oturumda kurucu çalışmadı (giderildi)
Paket Kur işlem görmedi (giderildi)
XFS formatında bölümlendirilemedi (giderildi)

Kullanıcların önerileri

Ağ yöneticisi eklensin (eklendi)
Calamares eklensin (eklemeye çalışıyorum)
Firefox ve Thunderbird eklensin (bu ve başka paketleri Paket Kur adlı araçla kullanıcı tercihine bıraktım)

Ayrıca Paket Kur'a her güncellememde yeni paketler eklediğim bilgisini vereyim.
Paket Kur'a son eklediğim paketlerden biri (altta resimde görülüyor) "Openbox Özel Paket" adlı seçenek, bir oturum için gerekli bütün paketleri içeriyor. Hangi paketlerin ekli olduğunu alttaki resmi Lightbox seçeneğinden büyüterek title bildiriminden görebilirsiniz.

Not: burada her güncellemede duyuru yapmazsam dahi bu kalıbı sürekli güncelliyorum. Her güncelleme indirme bağlantısındaki tarihte geçer.

GÜNCEL GÖRSELLERBenzer konular

Load...
sonraki onceki home

15 yorum:

 1. Vedat bey merhaba, sistem mükemmel olmuş tebrik ederim, biliyorsun Debian'ın yeni live sistemlerinde kurulum artık Calamares ile yapılıyor, bu sistemi yeni Debian iso'sundan faydalanarak yapsaydın çok harika olurdu, şunun için; Debian'ın kendi kurulum programı swap olarak ayrılan bölüme otomatikman format atıp UUID değerini değiştiriyor, swap bölümünü biçimlendirmeden seçsek bile bu kez swap bölümü olmadan kurulum yapıyor, gerçi benim için sorun değil sonradan ilgili dosyaları düzenleyip hallediyorum ama acemi kullanıcıları için zor, 4 - 5 tane Sata Harddiskim var hepsinde de 4'er adet değişik Linuz distroları kurulu, bolca değişik sürümleri test ediyorum, dolayısıyla harddiskte kurulu bulunan diğer Linux sistemlerini etkiliyor, root olarak tek tek etc/default/grub ve fstab dosyalarında swap UUID değerini manuel olarak girip düzeltmek zorunda kalıyoruz, Calamares ile kurulumda swap bölümünde herhangi bir değişiklik yapmadan o bölümü swap olarak kayda alıyor, diyeceğim o ki Debian'ın en son sürümlerine Calamares kurucusu konulunca çok şaşırdım ama bahsettiğim nedenlerden dolayı çokta sevindim, Calamares kurulumu çok basit ve kullanıcı zorlanmıyor. Bundan sonraki çalışmalarında başarılarının devamı dileğiyle saygılar sunuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel temenniniz ve tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

   Bu sürümü yayınlamadan önce çalışmalarımı Calamares ile yapıyordum.
   Güzel ve kolay bir arayüze sahip, lakin Calamares'i eklemek için, şu anda mevcut iso boyutunun iki misli paket yüklemek gerekiyor, örneğin Calamares olmazsa 1 GB olan iso kalıbı bir anda 2-3 GB boyuta ulaşıyor.
   Çünkü Debian takımı, Calamares'e ortalama 2 GB civarında bağımlılık eklemişler. Bazı bağımlılıkları çıkardığımda yine kurulum yapıyor ama işlemi tam bitiremiyor.
   1GB olan iso kalıbına bir kurucu için 2GB'lik paket yüklemek bana hem mantıksız geliyor hem de yapmış olduğum hafif oturumlara uygun gelmiyor.
   Bu nedenle çalışmalarımı diğer kurucular üzerinde geliştirmeye çalışıyorum ama Calamares'ten de vazgeçmiş değilim. Bir yandan da Calamares'li oturum yapma çalışmam devam ediyor.

   Şimdiki amacım mevcut paylaşmış olduğum iso kalıbını mümkün olduğu kadar hatasız bir duruma getirmek, kullanıcı herhangi bir sorun yaşamadan kurup kullanabilmeli üzerinde duruyorum.
   Her gördüğüm sorunu giderdiğimde iso kalıbını güncelliyorum.
   Tabi sizlerin şimdi olduğu gibi geri bildirim ve önerileriniz daha yapıcı oluyor.
   Bu nedenle sizlere tekrar teşekkür ederim ve bu konu veya başka konular hakkında görüşlerinizin devamını beklerim.

   Sil
  2. Vedat bey geri bildiriminiz için teşekkür ederim, bir önceki sürümü kurup test etmiş ve ağ bağlantı simgesi ile ilgili size geri bildirimde bulunmuştum, başka da bir sorun olmayacağını düşünerek yukarıdaki yazımı yazmıştım, sistemi son haliyle şimdi yeni kurdum, bu yazımı sisteminizden yazıyorum, Masaüstü Kur-Kaldır ve Package Install araçlarını çalıştırmak istediğimde çalışmadıklarını farkettim, sudoers dosyasından olabilir diye düşündüm ve kendimi sudoers'e dahil ettim yine olmadı, nornal terminalı açıp sudo'yu denedim ve sudo'nun kurulu olmadığını farkettim, terminalden sudo'yu kurduktan sonra hiç bir sorun kalmadı ve Masaüstü Kur-Kaldır ve Package Install araçları çalışır hale geldiler, bilginiz olsun istedim, Saygılarımla.

   Sil
  3. Birol kardeşim, çok teşekkür ederim.
   Bu bildiriminiz sayesinde kalıbı yeniden güncelledim, güncel halini yarın indirebilirsiniz.
   Her zaman geri dönebilir görüşlerde bulunabilirsiniz, bu çalışmanın sizlerin sayesinde geliştiğini özellikle vurgulayayım.

   Sil
  4. Vedat bey merhaba, sistemin güncel halini indirmeme gerek yok, ben sorunu hallettim zaten, ellerine emeğine sağlık, çok mükemmel bir sistem olmuş, ben conky'ler ile fazla haşır neşir olan bir kullanıcıyım, Debian gibi stabil, hızlı ve performansı harika bir distro görmedim, bu güne kadar conky'lerin hiç sorunsuz çalıştığı tek distro diyebilirim, eskiden Nelum ve Point Linux kullanıyordum çok mükemmel sistemler idiler fakat artık gelişmeleri durdurulmuş bayağı üzülmüştüm, sizin gibi arkadaşlar sayesinde harika sistemler kullanıyoruz, tekrar teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim. Saygılarımla.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Sourceforge sunucuları bazen böyle azizlik yapıyor, birkaç saate kadar düzelir, düzelmezse başka alternatife geçer ve yine bu başlıkta duyuru yaparım.

   Sil
 3. tamamdır düzelmiş hocam.çalışmalarınız da kolay gelsin,biz bekliyor olacağız.

  YanıtlaSil
 4. HDMI bağlantısı olan makinelere kurulduğunda ses sorunu var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz sorun ses düzeyi ayarlama sorunu ise alttaki komutla volumeicon kurun ve panelden "Başlangıçta Çalıştır" programına volumeicon yazın.
   sudo apt install volumeicon-alsa

   Sonucu paylaşırsanız gelecek sürüm için yararlı olur.

   Sil
 5. Merhabalar. Vedat hocam çalışmalarınız oldukça ilgi çekici görünüyor. Emeğinize sağlık. Acaba Milis Linux için de böyle güzel tasarımlar konusunda destek olmayı düşünür müsünüz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yaşar kardeşim, başından beri çok takdir ettiğim Milis Linux topluluğunda çalışmak elbette benim için bir onurdur.
   Lakin faydalı olacağımı sanmıyorum, çünkü ben her şeyden önce yazılımcı değilim, bütün eforum deneme-yanılma yöntemidir.
   Oysa Milis gelişen ve daha ziyade geliştirici yeteneğine ihtiyaç duyar.
   Yaşar kardeşim, Milis'i sürekli takip ediyorum, burada yazmasam da bazen indirip deniyorum, bana göre bir hayli ilerlemiş, deposuna hayran kaldım, o kadar paketi depoya eklemek çok zor olmalı.
   Çok teşekkür ederim ve Mahmut ustamıza buradan selam eder, saygılar sunarım.

   Sil
 6. Çok teşekkür ederim. Biz her türlü yerli geliştiriciye açığız. Mesela benim de hiç yazılım bilgim yok ama paketleme yaparak veya çeviri yaparak katkı sağlıyorum. Ayrıca Milis sayesinde birçok konuda yeni şeyler öğreniyorum. Eğer aramıza katılmak isterseniz https://mls.akdeniz.edu.tr adresindeki iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz. Sizin gibi bir üstadı aramızda görmek bizim için ancak mutluluk olur :) İyi akşamlar dilerim.

  YanıtlaSil
 7. Debian üzerinde yedeklerimi attığım flash belleği tanımadı bir hatamıdır bilmiyorum ama bilgilendirmek istedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sistemin kendisinde öyle bir sorunla hiç karşılaşmadığımız için çözüm adına bir fikirde bulunamayacağım.
   Bazen usb girişinden bazen usbnin kendisinden olabiliyor, zira bende 6-7 tane farklı marka usb var, inşa ettiğim bütün kalıplarda hepsini denerim, dediğim gibi usb girişinde temassızlık veya usbnin kendisinde sorun olabiliyor ama sistemin algılamadığı sorunla hiç karşılaşmadım. Yine de geri bildiriminizi değerlendireceğim, teşekkürler.

   Sil

İlledelinux Debian System güncellendi

(2020-1-10 tarihinde yeniden güncellendi) Geri bildirimlerden oluşan bazı düzeltmeler için kalıbı güncelledim. Gereksiz gördüğüm paketl...

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄
Youtube kanalım

Son yorumlar

gototop