GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Son yorumlar

Slimjet Web BrowserSlimjet Web Browser, Chromium tabanlı, gelişmiş, sürekli güncellenen ve kendine özgü özelliklerle dolu kullanışlı modern bir tarayıcıdır.
Benzerleri olan Chrome, Opera, Vivaldi gibi maalesef o da açık kaynak değildir, ancak denk tarayıcılara göre onu bir adım önde yapan varsayılan özellikleridir.
Kullanıcılarıyla yakın ilişki kuran bir foruma sahiptir, sosyal ağ sayfaları, blogları, bültenleri, günlük ipuçları, geri bildirim, yenilikler gibi paylaşım sayfalarıyla kullanıcılarla içiçedir.
Bu tarayıcıyı kullandığınızda diğer kullanıcılarla ve geliştiricilerle buluşabiliyor, soru, öneri, çözüm gibi imkandan yararlanabiliyorsunuz.
Alttaki resimde bu özellikleri Ayarlar > Yardım Merkezi sekmesinden görebilirsiniz.Slimjet Web Browser'in 200'ün üzerinde özelliği bulunuyor, bunların 100'ü diğer tarayıcılarda olan standart özellikler, diğer 100 özellik ise kendine ait ve varsayılan özelliklerdir.
Alttaki resimde Ayarlar penceresi görülüyor, kendine özgü bazı özellikler bu pencereye eklenmiş.Alttaki resimde sekme özelliklerinin bir kısmı görülüyor, sekmelere sağ tıklandığında alttaki gibi sekme penceresi açılıyor, Otomatik Yeniden Yükle kısmını yararlı bir özellik olarak gördüm.Alttaki resimde yer imleri özelliklerini görüyorsunuz, yer imlerini gizleyip fareyi üzerine getirdiğinizde açılır şekilde ayarlanabiliyor, yer imleri çubuğunu yan tarafa alabiliyor ve aynı özelliği orada da kullanabiliyorsunuz.Arama çubuğunun yan tarafında bulunan Ana Sayfa butonu aynı zamanda özelleştirme seçeneği görevi yapıyor. Ana Sayfa butonunun yanındaki Ok işaretine tıkladığınızda alttaki resimde gördüğünüz pencere açılıyor. Bu pencereden kendine ait onlarca yararlı eklenti ve kısayolu ana pencereye ekleyebiliyorsunuz. Böylece daha hızlı ve daha geniş kullanım imkanı sağlıyor.Başta da dediğim gibi Slimjet'i akranlarından ayıran kendine özgü sayısız özellikleridir.
Buraya kadar abartmadan ve hatta gereğinden biraz daha kısarak sadece arayüzünü anlatmaya çalıştım.

Şimdi gelelim içerik kısmına ve ancak harici eklentilerle yapılabilen ama kendinde varsayılan özelliklerine.

Slimjet, indirdiğiniz, yüklediğiniz veya girdiğiniz sitelerdeki resimleri otomatikman sıkıştırıyor, böylece hem siteler daha hızlı yükleniyor, hem diğer resimlerin boyutundan tasarruf ediliyor.
İsterseniz alttaki resimde gördüğünüz gibi sıkıştırma işlemini ayarlayabiliyor veya bu özelliği devre dışı bırakabiliyorsunuz.Tarayıcılar girdiğiniz sitelerdeki verileri bir dahaki açılışı hızlandırmak için kaydederler, ancak bu zamanla diskinizde fazla yer kaplamaya ve tarayıcının açılışını yavaşlatmaya başlar.
Bunu belirli bir sınıra getirmek isterseniz resimdeki seçenekten kendinize göre ayarlayabilirsiniz.


Slimjet'in kendi üzerinde reklam engelleyici bulunuyor, isterseniz etkin yapabilirsiniz, ancak zararsız reklamları engellemiyor, reklam piyasasının gerekli tarafını düşünürsek bu normaldir, zira zararsız reklamlar olmalıdır, reklamları bütünüyle engellemek pek doğru sayılmaz.


Açılan her sekme bellekte birikim yapar, bu da belleğin dolmasına ve sistemin yavaşlamasına yol açar, bu konuda rahatsızlık duyuyorsanız sekmeleri sınırlayabilirsiniz.Tarayıcının normal indirme seçeneği dışında kendine ait Turbocharget DM adında ayrıca bir indirme yöneticisi bulunuyor.Turbocharget DM yöneticisini etkin hale getirdiğinizde ve bir öğeye indirmek için tıkladığınızda bu pencere açılıyor.Penceredeki indir tuşuna tıkladığınızda indirme arayüzü alttaki resimdeki gibi sağ alta geliyor.Tüm indirmeleri görüntüle tuşuna tıklandığında alttaki gibi kontrol penceresi açılıyor.
Bu pencereden indirme işleminin bütün bilgilerini görebiliyor ve kontrolünü yapabiliyorsunuz.Slimjet'in özellikleri elbette bunlarla bitmiyor, diğer özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

- Ana sayfayı ve yeni sekme sayfasını istediğiniz sayfa yapabiliyorsunuz, isterse about:blank yazarak her iki sayfayı boş bırakabiliyorsunuz.
- Chromium tabanlılarda bulunan sayfa çeviri özelliğinin yanısıra kendi sayfa çeviri özelliği de bulunuyor.
- Web sayfalarının rengini tersine çevirebiliyorsunuz.
- Güvenlik ayarları, konum ayarlama, fare hareketlerini kendine göre belirleme.
- Pop-up açılmasına asla izin vermez.
- İstenirse animasyonları engeller.
- Daha fazla sekme seçenekleri.
- Güncelleme süresi ayarlama.
- Ekran kaydedici, tam ekran ve seçimli.
- Sayfaları video olarak kaydediyor ve kendi üzerinde izlenebiliyor (bu özelliğine şaşıracaksınız).
- Hava durumu bildirici.
- Sitelerde arama yapma, Search özelliği.

Ayrıca çeşitli seçenekler.


Slimjet Web Browser daha bir çok kullanım kolaylığı sağlayan belki de türünün tek örneğidir.
Ondaki kullanım rahatlığını, özelleştirme seçeneklerinin bolluğunu, deneyince daha net görebilirsiniz.
Ayrıca bu kadar özelliğe karşın muadillerinden cuzi de olsa sistem kaynağını daha az kullanması kayda değer bir artısı olduğunu vurgulayayım.

Denemek isterseniz 64bit ve 32bit paketleri buradan indirebilirsiniz.
Slimjet Web Browser 

Slimjet Web Browser'i daha piyasaya çıkmadan önce geliştiricinin jesti sayesinde denemiş biri olarak sizlere de öneriyorum.
Görüşlerinizi buradan paylaşın, diğer ziyaretçilere fikir vermesi bakımından görüşleri paylaşmak yararlıdır ki, GNU/Linux gelişimi dahi böyle paylaşımlarla, geri bildirimlerle meydana geliyor.
Bu tarayıcı benim hep beğenimi kazandı, sizin de beğeneceğinizi umuyorum.

Benzer konular

4 yorum:

 1. Üstat açılışta devamlı şifre soruyor.5 kez iptal demeden gitmiyor.Sizde de oluyor mu?Ne önerir siniz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alttaki komutla gnome-keyring yazılımını kaldırın ve sistemi yeniden başlatın.
   sudo apt remove gnome-keyring

   Sil
 2. diğer tarayıcılarda youtube videolarda sorun yaşamamıştım. slimjette youtube videoların sesi gelmedi bazılarını acmadı. chormiumda bu sorunu yasamadım. neden oyle olmus olabılır?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rakip olduğu için Google engelliyor, ancak bunun basit bir çözümü var.
   Alttaki bağlantıdan sisteminize uygun olan (linux-64 veya linux32) dosyayı indirin.
   https://github.com/iteufel/nwjs-ffmpeg-prebuilt/releases

   Dosyayı sağ tık ile çıkarın ve alttaki komut ile gerekli yere gönderin, çalışacaktır.
   sudo cp libffmpeg.so /opt/slimjet/

   Sil

Popüler