gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Debian gerçekten geriden mi geliyor?Geçenlerde Thunar dosya yöneticisinin stable sürümünün farklı oturumlarda çökmesi sonucu daha güncel sürümünü araştırıyordum. Bu araştırmada daha önce dikkat etmediğim ve beni şaşırtan ilginç bir durumla karşılaştım. Debian sürümleri (Stable, Testing, Unstable) Ubuntu'nun Stable (18.04) sürümünden daha güncel paketler kullandığını gördüm.
Örneğin Ubuntu, Thunar'ın 1.6.15 sürümünü kullanırken (ki, çöken sürüm de bu sürüm) Debian bunu yıllar önce dağıttığı Stretch sürümünde kullanmış.
Debian Buster sürüme dahi Thunar'ın 1.8.4-1 sürümünü varsayılan yapmış.

Bunun üzerine bunun bir istisna olabileceğini düşünerek ve bir yanılgı olmaması için diğer paketleri de karşılaştırma gereği gördüm.
Karşılaştırdığım neredeyse bütün paketlerin Debian'da daha güncel olduğunu gördüm.
Aynı araştırmayı sizler de Debian ve Ubuntu'nun arama sayfasından inceleyebilirsiniz.
Debian Search  Ubuntu Search

"Geriden geliyor, eski paketleri kullanıyor" denilen Debian için bir ön yargı olduğunun farkına vardım. Zira Debian'ın üç farklı sürüm dağıttığını da göz önüne alırsak, hiç de geride kalmadığı hatta ilerde olduğu sonucunu çıkarabiliriz.
Ancak bir yanılgıya maruz kalmamak için Ubuntu'nun gelecek 20.04 sürümünde Debian'nın bugünkü kullandığı paket sürümleri dahil edeceğini belirtmeden geçmeyelim.
Durum böyle dahi olsa Debian'ın geriden gelmediği aşikardır.

Burada bir yarıştırma yaptığımı düşünmeyin, sadece Debian için oluşmuş "eski paketleri kullanıyor" algısının yanlışlığına dikkat çekmek istiyorum.
Daha doğrusu, yaptığım paket sürümü karşılaştırmasına dayanan görüşümü paylaşmak istedim.
Bu konuda yanılgım varsa elbette beni uyarabilir ve sizler de benim yaptığım gibi bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Benzer konular

Load...
onceki home

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kategoriler

gototop