GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Debian gerçekten geriden mi geliyor?Geçenlerde Thunar dosya yöneticisinin stable sürümünün farklı oturumlarda çökmesi sonucu daha güncel sürümünü araştırıyordum. Bu araştırmada daha önce dikkat etmediğim ve beni şaşırtan ilginç bir durumla karşılaştım. Debian sürümleri (Stable, Testing, Unstable) Ubuntu'nun Stable (18.04) sürümünden daha güncel paketler kullandığını gördüm.
Örneğin Ubuntu, Thunar'ın 1.6.15 sürümünü kullanırken (ki, çöken sürüm de bu sürüm) Debian bunu yıllar önce dağıttığı Stretch sürümünde kullanmış.
Debian Buster sürüme dahi Thunar'ın 1.8.4-1 sürümünü varsayılan yapmış.

Bunun üzerine bunun bir istisna olabileceğini düşünerek ve bir yanılgı olmaması için diğer paketleri de karşılaştırma gereği gördüm.
Karşılaştırdığım neredeyse bütün paketlerin Debian'da daha güncel olduğunu gördüm.
Aynı araştırmayı sizler de Debian ve Ubuntu'nun arama sayfasından inceleyebilirsiniz.
Debian Search  Ubuntu Search

"Geriden geliyor, eski paketleri kullanıyor" denilen Debian için bir ön yargı olduğunun farkına vardım. Zira Debian'ın üç farklı sürüm dağıttığını da göz önüne alırsak, hiç de geride kalmadığı hatta ilerde olduğu sonucunu çıkarabiliriz.
Ancak bir yanılgıya maruz kalmamak için Ubuntu'nun gelecek 20.04 sürümünde Debian'nın bugünkü kullandığı paket sürümleri dahil edeceğini belirtmeden geçmeyelim.
Durum böyle dahi olsa Debian'ın geriden gelmediği aşikardır.

Burada bir yarıştırma yaptığımı düşünmeyin, sadece Debian için oluşmuş "eski paketleri kullanıyor" algısının yanlışlığına dikkat çekmek istiyorum.
Daha doğrusu, yaptığım paket sürümü karşılaştırmasına dayanan görüşümü paylaşmak istedim.
Bu konuda yanılgım varsa elbette beni uyarabilir ve sizler de benim yaptığım gibi bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

1 yorum:

  1. paketen ziyade masaüstü ve bileşenleri önemli debian stablede xfce 4.12 var güncel 4.14 gnome 3.30 veya 3.32 idi en son 1 ay önce kullandığım güncel 3.34.2 kde plasma 5.14 kullanıyor güncel 5.17.4 ve bu masaüstü güncel sürümleri baya geliştirme ve hata düzeltmesi mevcut biz bu sürümleri anca bullseyede kullanırız gibi ayrıca sayamadığım bir sürü özelik paketleri geçtim kde plasmada hem apper hemde kesşfet uygulama yükleme yazılımı var gereksiz 2 tane olması ve 2 tane de metin düzenleme editörü ve keşfet uygulaması her uygulama yüklediğinde çöküyor bunlara rağmen yinede debian bambaşka yerde ubuntuya gelince inanırmısın hocam son 1 sene içinde denemediğim distro ve sürümleri kalmadı hemen hepsini haftalarca kullandım nedense ubuntu ve turevleri benim bilgisayarla araları iyi değil sanırsın düşman gibiler fanın sesi kesilmiyor işlemciyi sürekli sömürüyor boştayken oyun oynamam sadece net film günlük işler ama debian ve diğer dağıtımlarfanı sesi çıkmıyor pc buzgibi çalışıyor şuan manjaro kde kullanıyorum mükkemel şekilde çalışıyor diyebilirim ubuntunun linuxa katkıarı çok inkar edilemez ama son zamanlarda bozdular gibi snap ve flatpak senin linuxa yapılmış en büyük kötülük linux içinde linux bunun yerine tümdağıtımların kullanabilecekeri bir paket yönetimi iyi olurdu deb veya rpm gibi

    YanıtlayınSil

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄

Son yorumlar

gototop