gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Linux'ta yeniler, gelmeyi düşünenler

linux-yeniler


Linux'a yeni gelenler ve gelmeyi düşünenler için bu anlatımı kısmen de olsa rehber olabilecek şekilde hazırlamaya çalıştım. Amacım, bu ortama yeni gelenlerin, düşünenlerin işlerini daha kolay hale getirmek ve bu ortam hakkında az da olsa ön bilgi sahibi olmalarını sağlamak.
Bu nedenle işin derinine inmeden, kafa karışıklığına sebep olmadan, mümkün olduğunca özetle anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak öğrenilmesi zorunlu olmasa da doğru bilgi sahibi olmak açısından bu ortama ne denmesi gerektiğini hatırlatayım.
Bu ortam için bir çoğumuz kısaca Linux demektedir, ancak Linux bu ortamı tek başına ifade etmez. Bunun nedeni, işletim sisteminin tamamı Linux olmadığıdır.
Gerçekte ise Linux, işletim sisteminin çekirdeğini oluşturuyor ve resimde sağ tarafta görülen Linus Torvalds tarafından yazılmıştır.
Binlerce yazılım geliştirilerek Linux çekirdeği üzerine entegre edilmiş ve sol resimde görülen Richard Stallman'ın başlattığı GNU felsefesi, yani özgür yazılım üzerine inşa edilmiştir.
GNU, özellikle Afrika'da ve sıcak iklimde sürüler halinde yaşayan adı da  Gnu olan bir tür sığırı logo olarak kullanmaktadır. Linux ise yine sürüler halinde yaşayan, sıcak iklimin aksine soğuk bölgelerde yaşayan Penguen'i logo olarak tercih etmiştir, tercih sahibi kendisini ısıran Penguenden dolayı Linus Torvalds olmuştur.
GNU/Linux hakkında bütün soruların cevabını burada bulabilirsiniz.
GNU/Linux 
Buna göre kısaca Linux demek yerine bütününü ifade eden GNU/Linux dememiz çok daha doğru bir ifade olacaktır.

GNU/Linux'a yeni gelenler ve gelmeyi düşünenler doğrudan sistemi kullanma gibi bir yanlışa düşüyorlar, bu da genelde daha başlamadan hüsranla sonuçlanabiliyor.
Doğrusu ise önce kullandığınız eski ortamda sanal makinelerle en azından kurulum deneyi yaşanması daha isabetli bir yaklaşım olacaktır.
Daha sonra kurulumundan emin olduğunuz dağıtımı gerçek makineye kurmakta pek bir zorluk çekilmeyecektir.
Kurulumdan sonra eski alışkanlıktan dolayı genelde sürücü (driver) yükleme gibi bir başka yanlış yapılmaktadır.
Oysa GNU/Linux dağıtımlarında bütün sürücüler kurulu olarak inşa edilir ve hepsi de özgür yazılım sürücülerden oluşmaktadır.
Şayet bu sürücüler yetersiz kaldığı durumlarda sahipli dediğimiz kapalı kaynak kodlu sürücülere başvurulabilir ki, bu da sistemde görüntülerde pırpırlama, sarkma, yırtılma durumlarında gerekebilir, onun dışında sahipli sürücülere pek ihtiyaç duyulmaz.
Buna göre bahsettiğim gibi görüntülerde bozukluk yoksa sürücü kurmayı unutun, önce sistemi güncellemeyi deneyin.
Sistemi güncellemek çok kolaydır, her dağıtımın aşağı-yukarı Gui arayüzlü paket yöneticisi bulunuyor. Bu yöneticilerde tek tuşla sistemi güncelleyebilirsiniz.
Yenilerin bir başka düştüğü yanlış ise özellikle forumlarda görüyorum, depoda bulamadıkları bir yazılımı hemen internetten yüklemeye çalışmaları oluyor, bu da genelde sağlam sistemde zincirleme bir sürü sorunlar oluşturabiliyor.
Oysa GNU/Linux geliştiricileri güvenlik adına yazılımları test eder ve kendi depolarında tutar.
Ayrıca adı farklı olsa da neredeyse bütün yazılımların alternatifi bulunmaktadır, hatta bazı yazılımların alternatifi birden daha fazladır.
Buna göre ihtiyacınız olan yazılımın alternatifini depodan, arama motorlarından veya forumlardan sormadan internetten uyarlamaya çalışmayın.
Örneğin bir yazılımın alternatifini aramak için arama motorlarına şöyle bir şey yazın
linux paket-adı alternatifi
Örneğin ben şunu yazdım ve alttaki resimde aradığım paketle ilgili bir sürü bilgi çıktı.
linux firefox alternatifi
linux-yeniler

Buradaki siteler örnekteki paket için alternatif paketleri ve nasıl kurulduğu bilgisini vereceklerdir.
Sizlere lazım olan ise alternatif paketlerin adını öğrendikten sonra tekrar kullandığınız sistemin deposuna bakmak olacaktır.
Böylece internetten yapacağınız kurulum sonrası sistemde bozulmaların önüne geçmiş olursunuz.

Yenilerin genelde alışmadıkları uçbirim (terminal) ile tanışmaları onlara pek cazip gelmez herşeyin görsel arayüzlü olmasını isterler, bana göre pek de haksız sayılmazlar, zira kendim uçbirimle oynamayı sevsem de uçbirime bağlılığın en azından yeni kullanıcılar için artık aşılması gerektiğini düşünenlerdenim, ileride bunun aşılacağını tahmin ve umut ediyorum.
GNU/Linux'ta en azından şimdilik uçbirim çok önemlidir, arada bir aracı olmadığı için daha hızlı ve daha kararlıdır, bu yüzden uçbirim size yabancı gelse de zamanla onu seveceksiniz.
Ayrıca GNU/Linux'ta her ne işlem yaparsanız yapın arka planda da olsa uçbirim ile gerçekleştiği bilgisini vereyim.

GNU/Linux özgür yazılım ile meydana geldiği için geliştiriciler herkesin ihtiyacına göre geliştirmektedir. Bu özgürlük sayesinde ellinin üzerinde farklı masaüstü, üç binin üzerinde farklı dağıtım geliştirilmiştir.
Bu yüzden GNU/Linux deyince aklınıza bir tane dağıtım veya bir tane masaüstü gelmesin.
Kullanacağınız oturum ve dağıtımı kendiniz tercih etmek durumundasınız.
Tercih için bu adreste yeterli bilgiler bulunuyor, bir kaç denemeden sonra size uygun olanı belirleyebilirsiniz.
Distrowatch
Ortalama yüz kadar Gui kurulum, Türkçe destekli, yeni ve ev kullanıcıları için dağıtım bulunuyor.
Yine aynı adreste tıkladığınız dağıtım bağlantısında bilgileri öğrenebilirsiniz.
Sorunlar için arama motorları, GnuLinuxFree gibi paylaşım siteleri ve forumlardan yararlanabilirsiniz.

Sonuçta özgür yazılım dünyasına merhaba dediğiniz an artık kullandığınız sistem tamamen size ait oluyor, onu yönlendirmek, kendinize göre şekillendirmek tamamen size aittir. Sadece sabırlı olmanız yetecektir. Açık kaynak olduğu için istediğiniz gibi sisteme müdahale edebilirsiniz, zaten özgür yazılımın amacı da budur, Kullanıcının Özgürlüğünü Kullanma Hakkıdır.

Linux'ta yeniler, gelmeyi düşünenler için özetle anlatmaya çalıştığım bu anlatım umarım ön bilgi için de olsa faydası olur, kolay gelsin.

Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄
Youtube kanalım

Son yorumlar

gototop