gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Celluloid video player

celluloid

Gnome Mpv adını taşıyan video oynatıcı sade arayüze sahip hafif ve hızlı olma özelliğinin yanısıra herhangibir video URL bağlantılarını oynatma yeteneğine de sahiptir.
Bu oynatıcının ana depolardaki sürümü şimdilik yerel dile sahip değil.
Ancak ana depoda olmayan son sürümünde bu özellik bulunuyor ve adına Celluloid deniyor.
Celluloid, Gnome Mpv'nin bizzat kendisi olmakla birlikte şimdilik tek artısı yerel dilde kuruluyor olması.Celluloid'in çok bir özelliği olmasa da temel kullanım için normalin üzerinde seçeneklere sahip diyebiliriz.Sağ taraftan Tercihler'e tıkladığımızda 4 sekmeli bu pencere geliyor, kendine göre yeterli sayılan seçenekler olduğunu görüyorum.Sol tarafta artı işatine tıkladığımızda üç seçenekli bu menü açılıyor.
Herhangibir video URL'sini bu yazılımda izlemek isterseniz "Konum Aç" sekmesine tıklıyoruzArdından gelen bu mini pencereye bağlantıyı yapıştırıyoruz ve Aç dediğimizde bağlantıda bir sorun yoksa video çalışmaya başlıyor.
Bağlantı farenin üzerindeyse yapıştırmaya da gerek kalmıyor, kendisi otomatik algılıyor.

Kendim bir kaç aydır beğenerek kullandığım bu oynatıcıyı denemek isterseniz tekrar değineyim, Gnome Mpv ile Celluloid aynı yazılımdır, ana depodan kurarsanız arayüzü İngilizce olacaktır, son sürüm kurarsanız adı Celluloid olmakla birlikte yerel dille kurulacaktırÖrneğin Arch dağıtımının Gui arayüzlü paket yöneticisinde iki tane Gnome Mpv olduğu görülüyor.
Bize lazım olan gnome-mpv-git olanıdır.
kurulurken gnome-mpv-git olarak kuruluyor ama kurulduktan sonra ismi Celluloid olarak geçiyor.
Arch dağıtımında kurmak için resimde görüldüğü gibi doğrudan Pamac Manager üzerinden kurabilirsiniz. Ancak AUR depolarının etkin olması gerektiğini hatırlatayım.

Ubuntu için alttaki komutları sırayla uçbirime girmenizle sisteminize kurulacaktır.
sudo apt install software-properties-common
sudo add-apt-repository ppa:xuzhen666/gnome-mpv
sudo apt update
sudo apt install gnome-mpv

Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄

Son yorumlar

gototop