gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Archman JWM 2019-01

archman-jwm-01

Archman JWM 2019-01 sürümü paylaşıma sunuldu.

Bir önceki Openbox sürümünde bahsettiğim gibi bu sürüm de hafif ve hızlı olması amacıyla Doldur-Boşalt tekniğiyle yapıldı. Sistem varsayılan olarak boş sayılabilecek bir panelden ibarettir, ancak sisteme uyarlanan bir çok özellik sayesinde kullanıcılar tek tık ile bir çok seçenekten yararlanabilecekler. Bu sayede ister boş bir sistemi isterse görselliklerle dolu bir oturumu tercih edebilirler. Doldur-Boşalt olarak adlandırdığımız bu tekniği tek tık ile kullanabilmek için özel bir çalışma yapıldı, aylarca test edildi, beğenilmeyenler ayıklandı, daha kullanışlı olanlara ağırlık verildi.
Aslında doldur-boşalt tekniği yıllar önceden düşündüğüm bir konuydu, sistemde varsayılan olarak her şeyin etkin olması bana cazip gelmiyor, bunu seçenek haline getirmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Tabi her masaüstü bu imkanı sağlamayabilir, bu yüzden JWM doldur-boşalt tekniğine en iyi uyum sağlayan bir oturum imkanına sahip.

Doldur-boşalt tekniğinden kısaca bahsettikten sonra bu yılın ilk JWM sürümünde ne gibi özellikler olduğuna bakalım.
Panelde başlat tuşu yok, bunun yerine başlat tuşu da dahil sistemde ne varsa hepsi solda bulunan rıhtım panele ve sağ tık menüye eklendi. Rıhtım paneli tek tık ile gizlenir-görünür yapabilirsiniz. Sistemde bulunan programların kısayollarını yine tek tık ile masaüstüne atayabilir veya gizleyebilirsiniz. Ses, Ağ yöneticileri, Conky, şeffaflık gibi özellikleri tek tık ile çalıştırabilir, sonlandırabilirsiniz. Sistem panelini gizleyebilir veya alta-üste alabilirsiniz.
Sistem temasını tek tık ile 6 farklı renkte değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak yüklü olan 25'ten fazla resmi tek tık ile arkaplan yapabilirsiniz. Menüyü 7 farklı dilde kullanabilirsiniz. Dosya yönetici, uçbirim ve sistem temizleyiciyi tek tık ile kök olarak açabilirsiniz. Rıhtım panele kısayol ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. MP3, Wav, Ogg gibi ses dosyalarını herhangi bir programa ihtiyaç duymadan sağ tık ile oynatabilir-sonlandırabilirsiniz. İso dosyalarını sağ tık ile md5, sha1 gibi hash değerlerini öğrenebilirsiniz. Program kısayollarını masaüstüne gönderebilirsiniz.
Daha bir çok özelliklerle dolu bu sürümü denediğinizde daha iyi bilgi sahibi olacaksınız.
Hepimize hayırlı olsun.

Buradan indirin.Archman JWM 2019-01 video
JWM 2019-01

Archman JWM 2019-01 diğer görsel.

Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄
Youtube kanalım

Son yorumlar

gototop