gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Archman dağıtımının neden üyesi oldum?

archman-neden


Yazılımın dünyamıza girmesiyle her alanda olduğu gibi bilim adamları da fikir ayrılığına düştü. Bir kesim yazılımı sadece kendisinin bildiği şekilde yazarak trilyonları götürme planı yaparken, çok az sayıda olan yazılımcı ise özgürlüğün kısıtlanamayacağını savunuyordu.
Özgür yazılımı savunanların başında gelen Richard M. Stallman, trilyonları elinin tersiyle iterek 1983 yılından bu yana özgür yazılım hareketinin liderliğini yaptı.
Richard M. Stallman, sadece özgür yazılım hareketini başlatmakla kalmadı, daha ziyade resimde görüldüğü gibi "Özgür yazılım ile özgürlüğün var!" sloganıyla insanların özgür yazılım hakları olduğu bilincine varmasını sağladı.
Bu hareket sonrası özgür yazılımı savunan başta Linus Torvalds olmak üzere bir çok insan katkıda bulunarak, çığ gibi büyüyen gönüllü toplulukları özgür yazılım dünyasına kazandırıldı.

Bu kısa ön bilgiden sonra başlık konusuna gelecek olursak.
Archman dağıtımının neden üyesi oldum sorusunun bir çok cevabı bulunuyor.
Bunların başında elbette özgür yazılım sevgisi geliyor, hatta buna sevdası desek hiç de abartmış olmayız. Zira özgür yazılımı kullanan biri değilim, onu bizzat yaşayan, bazen ona kırılan, bazen de onunla sohbet eden ve eğlenen biriyim. Özgür yazılım sanki ailemin en değerli üyesi gibidir, yaşamımın neredeyse büyük zamanı onunla geçiyor.

Başlık sorumuzun ikinci nedeni ise, Archman'ın mucidi, geliştiricisi Demiray ustamızın çalışmalarını takdir etmeme dayanıyor. Yılların birikimini çok yerinde kullanmasını bilerek, bunu ülkemize ve uluslararası özgür yazılım camiasına kazandırmış.
Bu işler kolay değildir, dağıtım çıkarmak, onu olgunlaştırmak ve sürekliliğini sağlamak için deneyim yetmiyor, buna zeka, cesaret, performans ve ciddiyet de gerektiriyor.
Sayın Demiray ustamız bunu başarmış, umarım yeni gençler bu bayrağı başarıyla taşırlar.

Başlık sorumuzun üçüncü ve konumuzu bağlayan cevabına geldik.
Üstad Stallman "Özgür yazılım ile özgürlüğün var!" diye bunca yıl çaba harcarken ve bir çok bedel öderken, acaba dağıtımların liderliğini yapanlarda farklı bir kayma mı söz konusu?
Benzer soruyu daha önceki "Lxde neden kaldırılıyor?" yazımda da sormuştum.
Zira lider dağıtımlar günden güne hafif masaüstlerini tedavüle kaldırırken, daha pahalı bilgisayarla ancak çalışabilecek olanlara ağırlık veriyorlar.
Bu da   "Özgür yazılım ile özgürlüğün var!" sloganıyla çelişmese de ister-istemez acaba kime hizmet ediyorlar gibi bir çok soru aklımıza getiriyor. Öyle ya, hafif masaüstleri neden kaldırılsın, bunu gerektirecek bir neden yokken, sırf sermaye şirketlerini kazandıran pahalı bilgisayar almaya neden eğilim var gibi sorular sormak da hakkımız diye düşünüyorum.

Bu nedenle kendim pencere yöneticilerini tercih etme durumunda kaldım.
Hatta bir çok arkadaş, KDE, Gnome masaüstlerini neden yazmıyorsun diye merakla soruyorlar.
Özgür yazılım olan bütün yazılımlar arasında elbette ayrım yapmıyoruz, ancak bir Lxde ile mükemmel çalışan bilgisayarım varken, pahalı bilgisayar almaya yönelik bu davranış hoşuma gitmiyor.

Tek neden olmasa da bu yüzden pencere yöneticili oturumlara ağırlık verdim.
Pencere yöneticili oturumlar benim hayalimi yeterince karşılıyor.
İşte böyle bir zamanda Archman ile tanıştım.
Sayın Demiray üstadımız topluluk üyesi imkanı vermiş olmasıyla hafif oturum hayalimi yaşarken, paylaşma imkanını da vermiş oldu.
Oysa ben ne bir yazılımcıyım ne de yeterli tecrübeye sahibim. Ancak özgür yazılım sevgisi ve topluluk üyelerimizle olan birliktelik bütünleşince ortaya güzel bir paylaşım çıktı.
Kısaca Archman dağıtımının üyesi olmamın tamamı olmasa da önemli nedenlerine değinmiş oldum.
Özgür yazılım camiasına emek veren, kullanan ve benim gibi onu yaşayan herkese selam olsun.

Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄
Youtube kanalım

Son yorumlar

gototop