GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Debian ile özel Xfce oturumu nasıl yapılır?Kendi yaptığım Debian Xfce özel oturumundan çok memnun kalınca bunu Debian forumunda paylaşmıştım. Bu paylaşımdan memnun olan Debian forum yöneticisi sayın fortran ustamız, bu çalışma düzenlenirse iyi bir belge olacağını söylemişti. Yapmış olduğum bu özel oturumu haftalardır kullandığım ve testten geçirdiğimde gerçekten inanılmaz olumlu bir oturum ile karşılaşmıştım.
Benzer yöntemi daha önceleri de bir çok defa yapmıştım ancak özel paket ile oluşturmayı bilmediğim için doğrudan Xfce'yi kurardım. Doğrudan Xfce kurmak bana istediğim sonucu tam olarak vermiyordu. Kullanmayacağım paketler kullanacağım paketlerden çok daha fazlaydı, bu da haliyle sistemin fazla kullanılması demekti. Kullanmadığım paketleri kaldırsam dahi nedense pek bir şey değişmiyordu.
Bunun üzerine ortalama iki ay süren araştırma ve deneme-yanılma yöntemiyle tahminimin üzerinde güzel bir oturum meydana geldi. Sorunsuz, hızlı, performansı yüksek ve sistem kaynağını bir Xfce olmasına rağmen bir Openbox kadar kullanıyor. Hatta tam yapılı Openbox oturumundan daha az kullandığını söyleyebilirim. Zaten üstteki resimde panelin yanındaki Conky sonucunu görürseniz, resim çekerken dahi Ram kullanımı sadece 179 Mega bayt, hatta diğer dağıtım ve oturumlara  nispeten Ram önbelleği dahi dörtte bir oranında kullanıyor. Bu da Aynı Ram'den daha fazla kullanma imkanı ve daha fazla performans demektir.
Şunu da belirtmekte fayda buluyorum, aynı işlem herkeste aynı sonucu vermeyebilir ama genelde benzer sonucu alacağınızı tahmin ediyorum.

Bu işlemi uyguladığım makine ve sistem bilgileri:
Kernel: 4.9.0-8-amd64 x86_64 (64 bit gcc: 6.3.0)
Desktop: Xfce 4.12.3 (Gtk 2.24.30)
Distro: Debian GNU/Linux 9 (stretch)
Device: desktop System: Hewlett-Packard product: HP Compaq dc5700 Small Form Factor
Graphics:  Card: Intel 82Q963/Q965 Integrated Graphics Controller
Display Server: X.Org 1.19.2 driver: intel
Resolution: 1440x900@75.00hz
Processes: Memory:1996.1MB

Şimdi Debian ile özel Xfce oturumu nasıl yapıldığını anlatmaya çalışayım.

İso Kalıbını İndirme

(Deneyimli kullanıcılar paket kurulumu bölümüne kadar olan kısmı geçebilir.)

İlk olarak alttaki bağlantıdan aynen altta yazıldığı gibi olan kalıbı indirin:
debian-x.x.x-amd64-netinst.iso
Debian Stretch

Bu kalıp zaman içinde güncellendiğinde debian-9.6.0, debian-9.7.0, gibi isimler alabilir, bu yüzden sürüm numarasını x olarak belirledim.
Önemli olan sürüm numarası değil, önemli olan sürüm numarasından sonra gelen -netinst.iso kısmıdır.
Ayrıca orada sonu -netinst.iso ile biten bir de mac kalıbı var, indireceğiz kalıbı onunla karıştırmayın. Yine aynı yerde bulunan Xfce kalıbını da yanlışlıkla indirmeyin, bize lazım olan içinde mac ve xfce  yazmayan kalıptır, örneğin alttaki resimde kırmızı ok işaretli olan.

İndirilen İso'yu Doğrulama

Doğru iso kalıbını indirdiseniz hatasız indiğini doğrulamak için aynı sayfada bulunan MD5SUMS bağlantısına tıklayın, indirdiğiniz isonun 32 karakterli hash kodunu kopyalayın ve bir not defterine yapıştırın. İsoyu indirdiğiniz dizine girin, sağ tık > yeniden adlandır seçeneği ile isonun isminin tamamını kopyalayın, örneğin şöyle olabilir debian-9.5.0-amd64-netinst.iso
Yine aynı dizinde uçbirimi açın, uçbirime md5sum yazın, bir boşluk bırakın, ardından kopyaladığınız ismin tamamını uçbirime yapıştırın ve enterleyin.
Örneğin şöyle olmalı.
md5sum debian-9.5.0-amd64-netinst.iso

Bir kaç saniye sonra isonun 32 karakterlik hash bilgisini verecektir, bu bilgiyi not defterine yapıştırdığınız diğer bilgi ile karşılaştırın, aynı ise iso sağlamdır, bir karakteri dahi uyuşmuyorsa bozuktur. Bu durumda tekrar indirmeniz gerekir, bozuk isoyu kesinlikle kullanmayın, bir çok sorunla karşılaşırsınız.

İso'yu Yazdırma

İsoyu yazdırmak için hem Windows hem GNU/Linux ortamında alttaki yazılımı kullanabilirsiniz.
ROSA ImageWriter

Bu yazılımı kurmanıza gerek yok, paketi sağ tık ile çıkarın, içinde bulunan  RosaImageWriter dosyasına tıkladığınız anda takılı usbyi hemen algılar. Üstteki dizin simgesinden iso yolunu gösterin ve yaz tuşuna tıklayın.
Kurulum

Kurulum için fortran ustamızın bu çalışmasından ve bu yabancı kaynaklı çalışmadan yararlanabilirsiniz.
Ayrıca buradan kurulum videosunu izleyebilirsiniz.
Kurulum için fazla anlatacağım bir şey yok, ancak en önemli yer de kurulumda geçen ve alttaki resimde gördüğünüz Yazılım Seç Ve Kur bölümüdür.Kurulumu diğer Debian kurulumları ile aynıdır, tek farkı kurulumda gelen bu penceredir.
Bu pencereden sizden oturum seçmeniz istenecek, ancak siz en altta bulunan Standart Yardımcı Sistem Yazılımları (standard system utilities) dışındaki bütün tikleri boş bırakın. Bunun dışında dediğim gibi Diğer Debian kurulumları ile aynı kurulum yönergesini izleyin.

Paket kurulumu

Kurulum bittikten  ve grub ekranı geçtikten sonra alttaki resim gibi tty1 ekranı gelecektir, bu ekran kendiliğinden gelmezse ctrl+alt+f1 tuşlarıyla getirin.


Şimdi kurduğunuz ama henüz oturumu olmayan sistem için işleme başlayabiliriz.

Konumuzun söz konusu olan Debian ile özel Xfce oturumu nasıl yapılır? sorusunun asıl cevabına sıra geldi.
Burada takip edemeyeceğiniz için alttaki paketleri önce bir kağıda yazın.
apt-get install conky engrampa gvfs mate-utils leafpad network-manager policykit-1-gnome ristretto lightdm synaptic thunar thunar-archive-plugin tumbler xclip  xdotool xfce4-appfinder xfce4-panel xfce4-pulseaudio-plugin xfce4-session xfce4-terminal xfdesktop4  xfwm4 xinit xserver-xorg  zenity

Tty1 ekranına geldikten sonra root yazın, parolanızı girin.

İlk olarak listeyi güncelleyin (bu ekranda sudo komutu girmeyin).
apt-get update

Ardından daha önce kağıda yazdığınız paketleri yükleyin.
apt-get install conky engrampa gvfs mate-utils leafpad network-manager policykit-1-gnome ristretto lightdm synaptic thunar thunar-archive-plugin tumbler xclip  xdotool xfce4-appfinder xfce4-panel xfce4-pulseaudio-plugin xfce4-session xfce4-terminal xfdesktop4  xfwm4 xinit xserver-xorg  zenity

Yükleme işlemi bittikten sonra alttaki komutla yeniden başlatın.
systemctl reboot

Yeniden başlattıktan sonra grub ekranını daha ihtişamlı göreceksiniz, ardından gelen Lightdm ekranına isim ve parola girdikten sonra Debian ile özel Xfce oturumunuz hazır ve karşınızdadır.

Bu sistemi temel paketlerle oluşturduk, bu yüzden kullanacağınız diğer paketlerde seçim sizindir, ancak yeniler için alttaki paketleri önerebilirim.

Disk bölümlemek ve diskler için gerekli daha başka işlemler yapmak için.
apt-get install gparted

Sistemde çalışan yazılımları  ve sistem kullanım bilgisini öğrenmek için
apt-get install lxtask

Video izlemek için, iki seçenek veriyorum.
apt-get install gnome-mpv
apt-get install vlc

İnternette gezinti yapmak için.
apt-get install firefox-esr

Daha yeni, son sürüm firefox kullanmak isterseniz burayı inceleyin.
Tar uzantılı Firefox yükleme

Resimlerinizi düzenlemek, boyutlandırmak, formatını değiştirmek, efektler uygulamak ve daha bir çok işlemi yapmak için.
apt-get install mtpaint

Debian ile özel Xfce oturumu nasıl yapılır?  çalışmamın sonuna geldik. sistemi kendinize göre ayarladıktan sonra bende olduğu gibi sizde de başarılı bir sistem olacağı temennisiyle, kolay gelsin.
Debian ile özel Xfce oturumu nasıl yapılır? Debian ile özel Xfce oturumu nasıl yapılır? Reviewed by illedelinux on Eylül 29, 2018 Rating: 5

3 yorum:

 1. Eline sağlık sevgili üstad, böyle ilham veren rehberlere her zaman ihtiyaç var.:)
  Bende geçen hafta Xfce kurdum, artık Kdeden sıkıldım, benim makineye fazla gelmeye başlamıştı.

  Xfce de karar kıldım, senin bu rehbere bakınca aklıma deboostrap ile kurulum geldi.
  Deneme amaçlı bir xfce daha kurayım dedim, full kurulum yaptım, Xfce4 ve Xfce-goodies dahil yani.
  Sonuçlar harika gerçekten.
  goo.gl/gPW7wJ

  Tabi işin içinde biraz hile hurda, ince ayar filan hepsi var :)
  sistem baştan sona "--no-install-recommends" ile kuruldu, taban sistem bile böyle kuruldu.

  Belki senin gibi minimal paket kurulumu yapsaydım, daha farklı olurdu ama minimal de bazen bağımlılıklar sorun oluyor, zaten "no" komutu ilede kurdum ki dedim fazla minimal etmeyeyim.:)

  Neyse ben biraz daha deneyeyim sistemi, bir kaç gün sonra bi deboostrap kurulumu da benden gelsin.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Felasife, önce hoş geldin:)
   Senin kadar deneyimim olmadığı için o tür kurulumlar beni biraz sıkar. Bu minimal kurulum sayesinde Xfce kullanabiliyorum, tabi bunda Debian'ın çok büyük rolü var, diğer dağıtımlarda bu minimal kurulum hiç bir işe yaramıyor.
   Bu başlıktaki gibi yaptığım kurulum belki inanması zordur ama tam kurulumdan daha işlevsel, daha sorunsuz. Çünkü kontrolüm dışında bir şey çalışmıyor. Ayrıca bu kurulumla denemediğim hiç bir şey kalmadı, hiç birinde yan çizmedi. Zaten ona güvenerek biraz iddialı olabiliyorum. Aylardır aynen kurduğum gibi kalmayı başardı. Tabi Xfce'nin başarılı bir oturum olmasının da hakkını verelim.
   Sağlıcakla kal sevgili dost.

   Sil
  2. Hoş buldum, eyvallah.

   Zaten Debian'ın o yönü değil midir bizi kendine çeken, her türlü esnekliğe sahip ve kullanıcısını da fazla üzmeden yapar bunu.
   Gerçi ilk kullanıcılar için çokta uygun değildir, ama zamanla onları da kendine çeker illaki.
   Evet, Xfce de oldukça kararlı bir ortam, gayet güzel.

   Gerçi ben daha hafif bir şeylere bakayım diyorum (çoğunuda denemişimdir) ama onlarda zamanla şişebiliyor filan. Tam sistemler her zaman bana daha iyi geliyor nedense.

   Kısa vadede daha fazla enerji tüketiyor gibi görünselerde, uzun vade de arada pek fark kalmıyor. Aynı kapıya çıkıyorlar bir şekilde yani.

   Xfce de bu noktada tam ortada sayılır, performansta iyi, yeterliliği de iyi.

   Az yakan çok kaçan cinsten :))

   Sevgiler

   Sil

Not: Yorumların bazen çalışmadığı bilgisi geldi. Yorumlarınız aynı anda yayınlanmadıysa, buradan bildirebilirsiniz. İletişim

Popüler

Kategoriler

Araştırma (161) Arch (38) Archman (22) Çeşitli (47) Dağıtım (80) Debian (65) Fedora (41) Gnu/Linux (204) JWM (23) Linux Browser (45) Openbox (24) Ubuntu (55)

Son Yorumlar

gototop