GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Tweakos-OB
Tweakos dağıtımı 2016 yılından bu yana güncellenmemişti, herhalde ölü bir dağıtım diye düşünürken, Debian Stretch tabanıyla muhteşem bir dönüş yaptı. Daha önceki sürümü Debian Sid tabanına dayanıyordu, bu defa Debian Stable tabanını kullanmış, gerçi önceki sürümü de Stable kadar kararlı çalışıyordu ama böylesi daha güzel olmuş.
Önceki sürümü gibi bu da Openbox oturumu ile dizayn edilmiş. Geliştiricinin kendisi  (Spacex) yazılımcı olsa gerek, yine artı özelliklerle donatmış. Depoda olmayan GoogleChrome gibi yazılımları tek tık ile kurulur hale getirmiş. Benim de beğendiğim ve çıkarmış olduğum bir sürümde kullandığım Arc temasını kullanmış. Sağ tık menüye bir hayli özellikler eklemiş, dosya yöneticisine başvurmadan bir çok dosyayı menüden aktif hale getirmiş. Bu özellik hem yeni kullanıcılar hem deneyimliler için kolaylık olmuş. Geliştirici benim gibi düşünmüş olmalı, Openbox'un kendi menüsünün yanı sıra ilaveten App menü eklemiş. App menü yüklenen yazılımları otomatik olarak menüye ekler ve ayrıca sistemde çalışmasını istediğiniz dosyaları çalıştırır.
Pencere yöneticili oturumların vazgeçilmezi Conky sağdaki yerini almış durumda, tek renk beyaz olması sadelik katmış. Yine Openbox için olmasa da Openbox'a en çok uyan Tint2 panel eklenmiş ve ekranın üstüne alınmış. Alışkanlık olsa gerek, panelin üste olması bana hep bir tuhaf gelmiştir, tabi panel çok basit şekilde alta alınabiliyor.  Sıkça başvurduğumuz ses ve ağ yönetici simgeleri panele eklenmiş.
İsmi Tweakos-OB olan bu sürüm ortalama 150 megabayt Ram kullanıyor, boştayken işlemci sıfır konumunda, performansı çok iyi, oldukça kararlı çalışıyor, herhangi bir sorununa denk gelmedim.
Sistemin daha performanslı çalışması için xserver-xorg adlı yazılımı yüklerseniz özgür sürücüler de yüklenmiş olacaktır.
Debian Stretch (Debian 9 Stable) tabanına dayanan Twaeakos-OB sürümünü yeni-eski bütün kullanıcılara önerebilirim.
Denemek veya kullanmak isterseniz buradan indirin.
Tweakos-OB

Tweakos-OB Tweakos-OB Reviewed by illedelinux on Ağustos 21, 2018 Rating: 5

5 yorum:

 1. Sayın admin sistemi kurdum fakat nasıl Türkçe yapacağız, yardımcı olursanız memnun olurum, saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buradaki çalışmamı uygulayın.
   https://gnulinuxfree.blogspot.com/2016/08/debian-tabanllar-nasl-turkce-yaplr.html

   Sil
  2. Sayın admin, linux ta bayağı bir tecrübem var, yukarıda ki anlatımınızı zaten harfiyen yapmıştım, şu openbox masaüstlerinde hep Türkçeleştirme sorunu yaşıyorum, bir türlü olmuyor, editlenmesi gereken başka bir dosyamı var acaba?

   Sil
  3. Alttaki komutu girin, açılan pencereden tr_TR.UTF-8 seçeneğini seçin ve yeniden başlatın.
   sudo dpkg-reconfigure locales

   Sil
 2. Başka Openbox masaüstü Linux distrolarında da hep aynı sorunu yaşıyorum, bir türlü Türkçeleştiremedim, başlat menüsünün Türkçe olması için; .config/openbox klasöründeki bir dosyanın tek tek editlenmesi gerekir diye düşünüyorum, başka bir çaresi yok galiba! yardımın için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar, saygılarımla.

  YanıtlaSil

Not: Yorumların bazen çalışmadığı bilgisi geldi. Yorumlarınız aynı anda yayınlanmadıysa, buradan bildirebilirsiniz. İletişim

Popüler

Kategoriler

Araştırma (161) Arch (38) Archman (22) Çeşitli (47) Dağıtım (80) Debian (65) Fedora (41) Gnu/Linux (204) JWM (23) Linux Browser (45) Openbox (24) Ubuntu (55)

Son Yorumlar

gototop