gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Çok yönlü dağıtım: Alt Linux
Alt Linux uzun zamandır takip ettiğim, kendine göre çok yönlü ve beğendiğim bir dağıtım.
2001 yılında iki büyük Rus şirketi tarafından Mandrake Linux tabanıyla çıkarılmış, daha sonra Debian felsefesini baz alarak kendi tabanını ve kendi deposunu oluşturmuş. Tabi bunu sadece şirket olarak yapmamış, şirket desteğiyle birlikte gönüllü topluluğu ile yürütmüş. RPM paketlerini kullandığı için oldukça geniş bir depoya sahip, aynı zamanda DEB paket yöneticisini sisteme entegre etmiş. Böylece RPM paketlerini DEB komutuyla kullanılır hale getirmiş. Diğer deyişle, sistem RPM tabanlı olsa da yönetimi DEB paket yöneticisine uyarlamış. Aşina olduğumuz Debian/Ubuntu komutları Alt Linux dağıtımı için de geçerlidir.
Alt Linux gerçekten çok yönlü bir dağıtımdır, çeşitli kullanıcı kitlesine hitap eden çok geniş bir alt yapı sistemine sahip. Ev kullanıcısı, şirketler, kurumlar, sunucular, özgür yazılım geliştirme, geliştiricileri destekleme, geliştirici yetiştirme, eğitim kurumları ve zayıf bilgisayarlar için özel dağıtım çıkarma gibi ve daha bir çok hizmet sunmaktadır.
Bu kadar geniş alanı kaplayan hizmet olunca çıkardığı kalıp çeşidi de bir hayli fazla sayıdadır. Debian felsefesini baz almasının bunda rolü büyük olmuştur, zira Alt Linux da aynı Debian gibi Stable-Testing-Unstable alt yapısıyla çeşitli kalıplar çıkarıyor. Her alt yapıya ait bir çok farklı masaüstü ve toplamda 300  civarında kalıp çıkarıyor.

Geliştirmiş olduğu kalıpların türü şu şekildedir:
-Stable                :   40   farklı kalıp genel amaçlı kararlı
-Tested               :   30   farklı kalıp genel amaçlı kararsız
-Workstation      :  12   farklı kalıp   kurumsal kararlı
-Simply               :   4     farklı kalıp kurumsal ve kişisel kararlı
-Server                :   8     farklı kalıp  sunucu
-Rescue               :   2     farklı kalıp  kurtarma
-Kworkstation    :  12  farklı kalıp  kurumsal Kde kararlı
-Education         :   8     farklı kalıp  geliştiriciler ve eğitim
-Current              :   30   farklı kalıp  haftalık unstable
-Flavours            :   104 farklı kalıp  genel haftalık unstable
-Snapshots         :   26   farklı kalıp  günlük unstable

Bu türlerin her biri farklı amaç için geliştiriliyor, kiminde tek masa üstü varken kimisinde 15 çeşit masa üstünü buluyor.
Kendim günlük unstable olan Snapshots kalıbını kullanıyorum, en riskli kalıp olmasına rağmen sorunsuz çalışıyor.
Alt Linux'un geliştirdiği ev ve eğitim kalıpları oldukça sade tutulmuş, diğer deyişle ham kalıplar, kullanıcının kendini geliştirmesi için pay bırakılmış. Bu da kullanıcıya özelleştirme ve ayrı bir keyif alma imkanı demektir.
Çok geniş bir depoya sahip olmasının yanı sıra RPM tabanlı Fedora, OpenSuse gibi dağıtımların bir çok paketleri kurulabiliyor, hatta DEB paket yöneticisini kullandığı için bazı DEB paketleri de depoya eklemiş, paket konusunda neredeyse hiç sıkıntı yaşatmıyor.
Bazı özel kalıplar dışında hepsi canlı olarak denenebiliyor, kurulumu çok kolay.
Kurulumdan sonra Türkçe yapmak için Synaptic paket yöneticisinden mintlocale adlı yazılımı kurdum, yazılımdan Türkçeyi seçtikten sonra yeniden başlattım ve sistem yüzde doksanın üzerinde Türkçe oldu.
Alt Linux dağıtımında en çok paket isimlerinde zorlandım, zira aynı paketlerin isimleri bunda biraz farklı ama yine de Synaptic'den yapılan aramada isim benzerliği sayesinde bulunabiliyor. Zaten DEB komutu kullanıldığı için bu konuda sorun yaşanmıyor.
Alt Linux hızlı ve olgun bir dağıtım, 18 yıl boyunca aralıksız geliştirilmiş, bugün bir çok amaca hizmet ediyor olması onun en büyük artısı. Özellikle özgür yazılım konusunda verdiği destek, geliştiricilere ve eğitim amaçlı sunduğu imkan takdire değerdir.

Bu güzide dağıtımı kullanmayı düşünürseniz yeni olanlar Stable ve Stable içerisinde bulunan gelişim amaçlı türleri tercih edebilir. Orta ve deneyimli olanlar Tested, Current, Flavours ve Snapshots arasından seçim yapabilirler.

Yeni kullanıclar için buradan indirin.
Alt Linux Stable

Orta düzey kullanıclar için buradan indirin.
Alt Linux Tested-Unstable...

Kurumsal ve eğitim için buradan indirin.
Alt Linux Workstation...

Çok yönlü dağıtım: Alt Linux Çok yönlü dağıtım: Alt Linux Reviewed by illedelinux on 8/23/2018 Rating: 5

2 yorum:

 1. Acaba buradakiler ücretsiz mi?
  http://ftp.altlinux.org/pub/distributions/ALTLinux/p8/images/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunların tamamı ücretsiz, hepsini kurup denedim.

   Sil

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop