gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Open Street Map Nedir?KONUK YAZAR: S.E

Open Street Map, en kısa haliyle Vikipedi tarzında bir Google Maps altyapısıdır. Üye kullanıcılar OSM üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabilirler ve eksi yerler tamamlayabilir.

Elementary OS’ta Maps OSM’yi gösteriyor.

Bağımsız teknolojileri tanımayan Türkiye için harita kalitesinin beklenenin altında olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen harita düzenlemenin kolaylığı sayesinde bunun üstesinden gelinebilir. OSM üzerinde çevrenizdeki sokakları, bildiğiniz mekanları ve daha birçok veriyi ekleyebilirsiniz.

OSM’yi Neden Önemsemelisiniz?

 Gelişmiş ortak bilince sahip topluluklarda tekeller desteklenmez. Çünkü bir şirket bir konuda tekel olduğunda artık kullanıcılar şirketi değil, şirketler kullanıcıları yönlendirir. OSM’yi kapalı muadilleriyle kıyaslarken aklınızda bulundurmanız gerekenler şunlar:
Haritada neyin gösterilip, neyin gösterilmeyeceğine kim karar veriyor?
Nerede olduğunuza ve nereye gideğinize kim karar veriyor?
Kişisel gizliliğiniz ne derece önemseniyor?

Kısacası zaten birçok konuda tekel haline gelmiş bir şirketi daha fazla tekel yapmamak için OSM ve diğer bağımsız alternatifleri desteklemeliyiz. Bundan duyacağınız haz ve bilişsel çalışmanızın etkisi ise elinizde kalanlar olacak.

OSM’yi Nasıl Kullanabilirsiniz?

Hemen ağ üzerinden buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Cep telefonunuzda kullanmak içinse OsmAnd veya Maps.me uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bunların haricinde uygulama marketlerinde ‘open street map’ araması yaptığınızda karşınıza başka birçok sonuç da çıkacak.

OSM’yi Nasıl Düzenleyebilirsiniz?

OSM’yi kendi sitesi üzerinden veya cep telefonlarınızın uygulama marketlerinde bulunan uygulamalarla düzenleyebilirsiniz. Düzenlemeleriniz bir dakika içinde OSM üzerinde görüntülenebilir. Fakat, OsmAnd ve Maps.me gibi uygulamaların haritalarını güncellemesi genelde sürümden sürüme gerçekleşir.

Cep telefonunuzda da OSM’yi düzenleyebileğiniz uygulamalar kullanabilirsiniz.

Open Street Map Nedir? Open Street Map Nedir? Reviewed by illedelinux on 4/13/2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Son Yorumlar

Random

Load...
gototop