GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Linux’ta Başlık Çubuğunu Kaldırma


KONUK YAZAR: S.E

Kullandığınız Linux sürünüme çeşitli yollarla başlık çubuğunu kapatıp israf olan ekran alanını geri kazanabilirsiniz. Eğer Gnome masaüstü arayüzü kullanan bir dağıtım (Ubuntu 17.10, Fedora vb. ) kullanıyorsanız Gnomes Shell Extensions’tan No Title Bar gibi bir eklentiyle bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer Elementary OS kullanıyorsanız, Maximus isimli yazılımı kullanabilirsiniz. Bu yazılım başlık çubuğunu kaldırmakla birlikle kalan pencerelere kapatma ya da simge durumuna küçültme gibi işlevler kazandırmayacak. Bu gibi işlevlerinizi Maximus’u yükledikten sonra ekranınızın alt tarafındaki uygulama yuvasından (dock) yapmalısınız.

 1. Maximus’u yüklemek için aşağıdaki komutu uçbirime (terminale) girin.
sudo apt install maximus

2. Yazılımın yüklenmesinin ardından pencerelerdeki başlık çubukları kaybolacaktır.

3. Bu işlemin bilgisayarla birlikte başlamasını sağlamak için Ayarlar uygulamasından Uygulamalar>Başlangıç ögelerine tıklayın.

4. Sol alt köşedeki artı işaretine tıklayarak komut girme kısmına ‘maximus’ yazın. Böylelikle başlık çucuklarını artık görmeyeceksiniz.

Maximus’u kaldırmak içinse aşağıdaki komutu kullanın:
sudo apt-get remove — auto-remove maximus

Hatırlatma: Başlık çubuğunu Google Chrome ve Chromium’da hangi masaüstü ortamını kullanırsanız kullanın kapatabilirsiniz. Ek bir yazılım gerekmek. Bunun için tarayıcı ayarlarından sistem başlık çubuğunu kapatabilirsiniz.

Hatırlatma: Henüz kesinleşmemiş olsa da Mozilla Firefox, 60. sürümle beraber Chromium’daki bu özelliği tarayıcıya ekleyebilir.
Linux’ta Başlık Çubuğunu Kaldırma Linux’ta Başlık Çubuğunu Kaldırma Reviewed by illedelinux on 4/13/2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop