GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Ubuntu-JWM kullanıma hazır
Bilindiği gibi iki yıldan bu yana GNU/Linux işletim sisteminin özellikle hafif oturumlarını inşa ediyorum.
Hafif oturumları tercih etmemin başlıca nedenlerinden biri, kullanım açısından diğer oturumlardan bir fark görmediğimdir, ikincisi ise sistemin kullanıcı tercihlerine göre daha özelleştirilebilir olması ve minumum sistem kullanımını da buna katarsak, benim açımdan oldukça yeterli nedenlerdir.
Henüz tanıştığım JWM oturumu da bahsettiğim nedenlere son derece uyum sağlıyor.
JWM'nin kendisi bir pencere yöneticisidir, kullandığımız sistemin pencerelerini yönetir, aynı zamanda sistemi yönetme imkanı sağlar, kullanıcının bilgisi dahilinde arka planda bir şey çalışmaz.
JWM'nin pencere yönetimi otomatik değil, kullanıcının .jwmrc dosyasına yaptığı talimata göre çalışır. Öge ve grupların ekranın neresinde açılacağı, hangi boyutta olacağı, rengi, kenarlıkları, şekli, tuşları ve panele varana kadar nasıl olacağını kullanıcı belirler.
Bu nedenle son derece hafif, hızlı ve sistem kaynağını oldukça az kullanır, programlar işini daha hızlı yapar, bu da bizlere büyük bir avantaj sağlar.
JWM'yi incelerken dikkatimi çeken bir diğer nokta da geliştirici Joe Wingbermuehle her şeyi düşünmüş olmasıdır.
JWM yapılandırmasında şurası şöyle olur mu diye kendime sorduğumda istenilen her özelleştirmenin mümkün olabileceğini gördüm, bu da bana ayrı bir sempati kazandırdı...

Henüz kullanıma hazır hale getirdiğim ve Ubuntu-JWM olarak adlandırdığım kalıbı çıkarmadan önce bir ay boyunca bir çok testlerden geçirdim.
Performans, RAM kullanımı, işlemci kullanımı, hata oranı, kullanışlılığı, özelleştirme gibi bütün etkenlerden tam not aldı. Bir de amacım onu hata yapmaya zorlamaktı, hiç hata vermemesi cidden inanılacak gibi değil, herhalde otomatik olmamasının bunda büyük rolü vardır diye düşünüyorum.
Debian 8 ve 9, Ubuntu 16.04 ve 17.10 ve Arch dağıtımlarında denedim, dağıtımların kendi farklarına göre hepsinde gayet güzel çalıştı...Hazırladığım JWM kalıbında sadece temel programlar yüklü.
Sistem temizliği komutlarla olsa da ellinin üzerinde komutu tek tık ile yapan Bleachbit yükledim.
Usb formatlama ve isoyu usbye yazdırma ihtiyacı için Mintstick yüklü.
Video izlemek için Mpv ve Smplayer tercih ettim, Smplayer varsayılanı olan ve tarayıcıyı açmadan Youtube sitesini açan Smtube yüklü.
Varsayılan web tarayıcı Chromium.
Manuel ve otomarik menü.
Diğer yüklü paketler, Leafpad, Gparted, Gdebi, Flash, Volti, Network Manager, Conky, Lilyterm, Galculator, Pcmanfm, Gpicview, Driver Manager, Systemback, Xarchiver, Lightdm ve küçük programcıklar...

Ubuntu-JWM kalıbını denemek isteyenler alttaki bağlantıdan indirebilir.
Ubuntu-JWM

Kullanıcı adı: live
Parola          : live

Kullanıcı yönetim dosyası /home/live dizininde bulunan .jwmrc dosyası ve .jwm dizinidir.
Pcmanfm dosya yöneticisini açtıktan sonra Sağ tık >Gizlileri göster seçeneğiyle her ikisine ulaşabilirsiniz.
Arka plan resimleri değişmek isterseniz .jwm dizininde bulunan resimlerden birinin yolunu kopyalayıp aynı dizinde bulunan background dosyasında belirtilen yere yapıştırın.
Ayrıca resimler dizinine kendi istediğiniz başka resimler atabilirsiniz.
Kurulum için menüde bulunan Kur seçeneğiyle yönergeleri uygulayın.
Kurulum için buradan yararlanabilirsiniz.

Deneyimlerinizi, görüşlerinizi bu sayfadan paylaşabilirsiniz.
Her türlü eleştiriye açık bir kişiliğim var, bu yüzden olumlu-olumsuz eleştirilerde bulunmaktan çekinmeyin, kolay gelsin...

Ubuntu-JWM kullanıma hazır Ubuntu-JWM kullanıma hazır Reviewed by illedelinux on Şubat 20, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Popüler

Kategoriler

Araştırma (167) Arch (38) Archman (22) Çeşitli (47) Dağıtım (81) Debian (66) Fedora (41) Gnu/Linux (211) JWM (23) Linux Browser (46) Openbox (25) Ubuntu (56)

Son Yorumlar

gototop