gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Rosa GNU/Linux kendini aştı

Rosa GNU/Linux'u en son bundan 3 yıl önce sürüm 6'da denemiştim.
O zaman henüz yeni sayılabilecek bir potansiyel taşıdığı için kullanımı, dili, paket yükleme, font ve güncelleme gibi bir çok sorunla karşılaşmıştım.
Yeterli gelişimi göstermesi için çok uzun bir zaman geçmesi gerektiğini düşünerek onu rafa kaldırmıştım.
Son iki aydır sürekli olarak RPM tabanlı dağıtımları deniyorum.
Opensuse, Fedora, Mageia, Gecko, Alt Linux gibi dağıtımları denerken, Rosa bunların içinde hesapta yoktu.
Denediğim dağıtımlarda yaşadığım hayal kırıklıkları biraz da zorunlu olarak beni Rosa GNU/Linux'a yöneltti.
Zira GnuLinuxFree sitesine asacağım karakterde bir RPM tabanlı dağıtım gerekiyordu, maalesef bunu yukarıda saydığım dağıtımlarda bulamayınca aylardır verdiğim onca emek boşa gitmemeliydi.
Rosa dağıtımına yönelmem bu arayış sayesinde oldu, çünkü Rosa dağıtımının halen istediğim gelişmeyi sağlayamamış olduğu düşüncesi kafamda takılıydı.
Ancak Rosa, tahmin ettiğimden çok daha hızlı gelişme göstermiş ve bununla da kalmayıp RPM ailesinin diğer üyelerini dahi geride bırakmayı başarmış...

Rosa'ya geçmeden önce diğer RPM tabanlı dağıtımlarda yaşadıklarıma kısaca değinmem iyi olacaktır.
Opensuse ve Gecko her masa üstünü desteklese de bazılarında özellikle hafif oturumlarda yeterli kullanışlılığı bulamadım. Ağ olsa dahi ağ yöneticisi otomatik yapılandırılmıyor, elle yapman gerekiyor, elle yaptığımda Gecko'da oldu Opensuse'de nedense olmadı.
Paket kaldırmada seçenekli bir soru ekranı geliyor, tamamen İngilizce, ne sorduğunu anlıyorsun ama hangisini ne için işaretleyeceksin, bu konuda deneyim gerekiyor ve biraz da hantal çalışıyorlar...

Fedora, sürüm 24'ten bu yana maalesef Ram'i kendi kendine doldurma sorununu gideremedi, onun dışında herhangi bir sorunu yok...

Alt linux, beni en çok bu dağıtım oyaladı, bir sürü kalıp çıkarmışlar, onları denemek için bir hayli zamanımı aldı.
Alt Linux'un Lxde ve Xfce oturumları bazı ayarları kaydetmiyor, unstable sürümlerde dahi çok eski paketleri kullanıyor, bu da kullanımı olumsuz etkiliyor.
Bunun dışında güzel bir dağıtım, bu iki sorunları giderirlerse istenen foruma kavuşur...

Mageia, hızlı gelişen, geniş kesime hitap eden güzel bir dağıtım, ancak onda da her oturumda istenen kullanımı göremedim. Giriş yöneticilerinde sorun çıkarıyor, bazen giriş yöneticisi hiç çalışmıyor, Lxde, Openbox oturumları çok yetersiz, zan edersem bütün ağırlığı KDE oturumuna vermişler...

Diğer denediğim RPM tabanlı dağıtımlara kısaca değindikten sonra şimdi gelelim Rosa dağıtımının 3 yıl içinde kendini ve RPM ailesini nasıl aşmış olduğuna bakalım.

Rosa GNU/Linux aynı ismi taşıyan, bir Rus şirketi olan ROSA şirketi tarafından geliştiriliyor, Mandriva Linux'tan çatallanmış, Rusya menşeli, KDE Plasma ve LxQt kalıbı çıkarıyor, Mageia paketleriyle uyumlu, paket yöneticisi RPM (urpm), kurulumu Gui arayüzlü (Graphical), bütün dilleri destekliyor, kurulumdan sonra seçtiğiniz dil ile sistem açılıyor, her iki oturumda tam teferruatlı paket yükleniyor, bu yüzden her işinizi aksamadan görebilirsiniz.

Kendi yaptığım deneylerde hiç bir sorunla karşılaşmadım, içeriden kurduğum Lxde, Openbox, Xfce, Mate gibi oturumlarda istediğim her şeyi yapabildim, hiç birinde aksilik yapmadı.
Kendi deposu ve Mageia deposunu kullanıyor, depoda bulamadığım birkaç paketi internetten indirip kurdum, paket sıkıntısı çekmedim.
Türkçesi mükemmele yakın, kurulu olan ve sonradan kurduğum bütün paketler Türkçe.
Donanımı çok iyi algılıyor, yaptığın işlemlerde kendisi yol gösteriyor.
Örneğin bir paketi kaldırdım, bana şu komutu girersen o paketi tamamen kaldırırsın dedi, üstelik bütün diyaloglar Türkçe, bu oldukça hoşuma gitti...

RPM tabanlı dağıtımların içinde kullanışlılık açısından Ubuntu'ya en yakın bulduğum dağıtım Rosa oldu, ona en yakın bulduğum ise Mageia oldu.
Rosa GNU/Linux üç yıl içerisinde kendini aşmış, bu kadar gelişeceğini tahmin etmemiştim, beni yanıltmasına sevindim, umarım bu performansı bırakmazlar.
Artık oturmuş ve umduğumdan daha çok gelişmiş olduğunu gördüğüm bu dağıtımı yeni kullanıcılara gönül rahatlığıyla önerebilirim...

İndirme adresi, kendi sitesi:
Rosa GNU/Linux

Rosa GNU/Linux kendini aştı Rosa GNU/Linux kendini aştı Reviewed by illedelinux on 2/02/2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Son Yorumlar

Random

Load...
gototop