GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Ubuntu ile kendi sistemini yap
Ben de dahil bazı kullanıcılar hazır sistem yerine kendi sistemini kurup kullanmak ister.
Bunun genelde iki nedeni var, hem kendi sistemini kurmanın merak ve zevkine varmak hem de hazır sistemler ile gelen bir yığın kullanmadığı paketlerden uğraşmamak.
Aynı zamanda yükleme, ayar ve özelleştirme tamamen kendi elinden çıktığı için sistemin kontrolünün daha kolay olması gibi bir avantajı var.
Tabi kullanıcının biraz da kendi deneyim ve yeteneğine bağlı bir durumdur.
Kuracağımız dağıtım Ubuntu'nun sadece kurulum paketini oluşturan minimal iso kalıbıdır.
Burada kurulum ve kendi sistemimizi oluşturmak için temel bileşenleri yükleyeceğiz.
Böylece kendi masaüstümüzü oluşturmaya hazır hale getireceğiz.

Kuruluma başlamadan önce disk bölümleme kısmında yeni kullanıcıların diski silme riskine karşılık kurulum yapacağınız bölümü önce mevcut sistemde ayırmanızı öneririm.

İlk yapacağımız iş alttaki bağlantıdan mimari ve sürüm seçimini yaptıktan sonra ortalama 50-60 megabaytlık iso kalıbını indirmek.

Ubuntu ham kalıpları

İndirdikten sonra indirdiğiniz kalıbın hemen yanında bulunan md5 kodunu alın ve indirdiğiniz dizinde uçbirime alttaki komutu girerek sonuçları karşılaştırın.

md5sum İNDİRDİĞİNİZ KALIBIN TAM İSMİ

Bütün karakterler birebir aynı değilse yeniden indirin aksi halde bütün emeğiniz boşa gider.
Sorunsuz indiyse Unetbootin veya DD aracı ile usbye yazdırın.
Yeniden başlatın ve f2, f10, del tuşlarından biriyle veya daha başka da olabilir biosa girin, biostan usbyi en üste alın ve kaydedin.
İlk gelen ekran yukarıdaki resim olacaktır, görüldüğü gibi İnstall konumundayken entere basın.Dili seçiyoruz.
Bazen İngilizceden başka dil seçildiğinde ilerleme yapmayabiliyor böyle durumda yeniden başlatın veya kurulumu İngilizce yapın.Kendiniz belirleyeceğiniz kullanıcı ismini yazıyoruz.Buraya dokunmadan enterliyoruz.Yine kendiniz belirleyeceğiniz parolanızı girin.Burada disk bölümlenecek ancak yeni iseniz diskin tamamını silme riski taşıdığı için tavsiyem bölümleme işini bura yerine kurulu sisteminizde daha önceden yapmanızdır.
Burada yapmak isterseniz resimdeki gibi Elle kısmını seçin.Belirlenen yerde sizin diskinizin bilgisi olacaktır, olduğu yere getirin ve enterleyin.Sanala kurulum yaptığım için takasa gerek yoktu ama sizin görmeniz için takas alanı ayırdım.
Kurulum yapacağım bölümü ext4 formatında seçtim ve eğik / çizgi ile kök dizine kurulacak yeri belirledim.Güvenlik güncelleştirmeleri otomatik olmayanı seçtim, isterseniz otomatik olanı seçebilirsiniz.Yazılım Seç Ve Kur kısmında bu ekran gelecektir, isterseniz Ubuntu'nun diğer masa üstlerini kurabilirsiniz ancak sistemi sıfırdan inşa edeceğimiz için resimde görüldüğü gibi boşluk tuşu ile Standart ve Manuel olanı seçiyor, enterliyoruz.Gurubun kurulması için evet diyoruz ve gelen ekranda el ile harddiski belirliyoruz.Evet diyoruz.Kurulum tamamlandı, devam diyoruz ve pencere kapandıktan sonra usbyi çıkarıyoruz.Yeniden başladıktan sonra giriş ekranı seçili yerden devam ediyoruz.Kullanıcı adınızı ve parolanızı girin.
Bu ekran kendiliğinden gelmezse ctrl+alt+f1 tuşları ile getirin.Son satırda gördüğünüz gibi liste güncelleme komutunu ve parolanızı girin.Buraya kadar sorunsuz geldiysek kurulumdan sonra henüz kullanacağımız bir sistemimiz veya masa üstümüz yok.
Bu yüzden bütün işimizi yapacağımız sisteme girmemiz için pencere yöneticisi, giriş yöneticisi gibi paketler yükleyeceğiz.
Yüklenecek olanlar resimde görünüyor ama ayrıca buraya geçmek iyi olur.

Yüklenecek paketler tamamen sizin zevkinize kalmış.
Ancak ben temelde olması gerekenleri vereceğim.
Bu paketleri kuruluma başlamadan önce bir kenara yazarsanız hatırlamak zorunda kalmazsınız.

sudo apt-get install openbox slim lxterminal pcmanfm leafpad obsession gnome-icon-theme xarchiver xinit xserver-xorg alsa-utils

Paketler kurulduktan sonra sudo reboot komutunu vererek yeniden başlatın.
Girişten kullanıcı adınız ve parolanızı girdikten sonra gelen ekran bom boş siyah bir ekran olacaktır, henüz masa üstü yok, ancak sağ tıkladığınızda sağ tık menüde bulunan uçbirim sizin kendi eserinize, deryanıza gireceğiniz kapı olacaktır. Orada ne ekerseniz onu biçersiniz.
Masaüstüne ihtiyaç duymazsanız, benim de tercihim olan resimdeki paketleri yükleyerek görkemli bir Openbox inşa edebilirsiniz.
Bundan sonrası sizin deneyim, yetenek ve özel zevkinize kalmış.
Kolay gelsin...


Masa üstü olmayan bu uygulamadan bir örnek.Yine bu uygulamaya ait canlı örneğini buradan indirip inceleyebilirsiniz.

GnuLinuxFree

Ubuntu ile kendi sistemini yap Ubuntu ile kendi sistemini yap Reviewed by illedelinux on 9/16/2017 Rating: 5

3 yorum:

 1. Gerçektende linux hakkında net ve derinlemesine çok yararlı bilgiler veriyorsunuz çalışmalarınızda başarılar temenni ederim.
  Sistem yapılandırma ve tekrar'dan iso haline getirme işlemlerinde Pinguybuilder uygulamasını kullandım oldukçada başarılıydı.Çok eskiye gidersek remastersys kullandım aşağı yukarı ikiside benzer uygulamalardı destekleride yeni çıkan sistemlerde bug ve problemler çıkardığından kullanmıyorum bu ikisine deyindikten sonra dün desadüfen gördüğüm bu uygulamayı farkettim henüz denememedim bilginiz varmı,deneyip sonucu değerledirerek bir anlatım yapmayı düşünürmüsünüz yararlı olacağı kanaatindeyim şimdiden teşekkür ederim.
  Kaynak: https://askubuntu.com/questions/741753/how-to-use-cubic-to-create-a-custom-ubuntu-live-cd-image

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Cubic yazılımı geliştiriciye ayıp olmasın ama bana göre çok gereksiz.
   Ubuntu'nun kalıbını kurmadan önce çıkarma-düzenleme işlemi yapıyorsun.
   Onu da hata vermeden yapamıyor ve web henüz yok.
   Aynı işlemlerin daha fazlasını ve daha kolay bir şekilde kurulumdan sonra da yapabilirsin.
   Maalesef önereceğim bir yanını göremedim, yine de kullanan belki olabilir...

   Sil
  2. Kurulum sonunda tekrar'dan,yapılandırma işlemleri daha mantıklı o zaman.Geri dönüşünüz için teşekkürler.

   Sil

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop