GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

"Deb paketi yükledim ama çalışmıyor"
Neredeyse başlıkların yarısında denk geldiğim bir imdat cümlesidir bu "Deb paketi yükledim ama çalışmıyor".
Bunun için aslında başlık açmam gerekmiyor ancak arama sonuçlarında çıkması nedeniyle böyle bir başlığın gerekli olduğunu düşündüm...

Bu imdat çağrısı için yıllardır beni hiç yarı yolda bırakmayan iki komutu paylaşayım, zaten Debian tabanlılar ile az buçuk haşır-neşir olan herkesin bildiği komutlar, ancak 400-500 mesajlı arkadaşların dahi bu komutu bilmediklerine rastladım. Ayrıca kişisel önerim Gdebi adlı programı kullanmamanız yönündedir, çünkü Gdebi paketi yükler ama bağımlılıklar öylece kalır, bu durum bilmeyenlere çifte sorun çıkartır...

İnternetten indirdiğiniz deb uzantılı paketin olduğu dizine girin, aynı dizinde uçbirimi açın, indirdiğiniz pakete sağ tıklayın, Yeniden adlandır seçenegini seçin, açılan küçük penceredeki metinin tamamını kopyalayın, alttaki komutu girin ve kopyaladığınız paketin ismini komutun sonuna yapıştırın.
sudo dpkg -i paketin-tam-ismi

Örneğin GoogleChrome dosyası indirdik ve onu yükleyecegiz diyelim, bu durumda indirdiğim paketin ismine göre alttaki gibi bir komut gireceğiz.
sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

Bu komutla paket sisteme yüklendi ancak bağımlılıkları eksik ise çalışmaz ve genelde imdat sesleri burada yükseliyor.
Eksik bağımlılıkları yüklemek ve paketin çalışması için alttaki komutu girin.
sudo apt-get -f install

İlk komut paketi ikinci komut bağımlılıkları yükler ve büyük ihtimalle program çalışacaktır.
Ancak bazen bu yetmeyebiliyor, ilk komut ile paket yüklenmeyebiliyor.
Bunu öğrenmek için ilk komutun çıktısını inceleyin, çıktıda iki neden belirtir, biri paketin deposunun sistemde olmadığını ve o paketin sistemle uyumlu olmadığını belirtir, ikinci neden ise paketin yüklenmesi için xx bağımlılıkları yükleyin der.
xx paketleri yükleyin derse önce o paketleri alttaki komutla yükleyin sonra yine ilk ve ardından ikinci komutu girersiniz.
sudo apt-get install xx-paketler

Ayrıca ilk komutta yüklenmeyen paket için sistemle uyumsuz sonucu çıkarsa onun da yükleme yolları vardır ama çok acil ve çok önemli değilse tavsiye etmem.

Bunun dışında dikkat etmeniz gereken, internetten indirdiğiniz bazı deb paketleri için sistem key ister, key isteyen paketleri önce indirdiğiniz siteden veya başka paylaşandan komutu öğrenin, aksi halde yüklemeye çalışmayın...
"Deb paketi yükledim ama çalışmıyor" "Deb paketi yükledim ama çalışmıyor" Reviewed by Anıl on 7/23/2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop