GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Archman Gnu/Linux
Arch ve Arch tabanlarında yaşadığım şanssız sorunlardan sonra sorunsuz bir dağıtımla karşılaşmak benim için sürpriz gibi bir şey oldu.
Aslında yazmasam da belli başlı Arch tabanlı dağıtımları her yeni sürümünde deniyorum ama daha önceleri de bahsettiğim gibi Arch tabanlılarda şansım hiç iyi gitmedi sayılır.
Özellikle Manjaro topluluk sürümleri bana çok çektirdi diyebilirim.
Ancak Archman ile nihayet bu şanssızlığımı kırmayı başarabildim.
Tabi asıl takdir edilecek olan Archman'nın geliştiricisi tuliana'nın kendisi olsa gerek...

Archman Gnu/Linux, isminden de tahmin edileceği gibi Arch tabanlı, Türkiye menşeli, son kullanıcıyı hedef alan henüz çok yeni bir dağıtımdır.
Çok yeni olmasına rağmen her geçen gün daha işlevsel daha kararlı olduğunu yaptığım deneylerde görüyorum, bu da üzerine yeterince düşüldüğünü gösteriyor.
Yine denediğim üstte resimde gördüğünüz, 2017.06 Panthera Leo kod adlı Xfce masaüstünü herhangi bir sorunla karşılaşmadığım için yazmanın gerekli olduğunu düşündüm.
Zira hem yerel hem sorunsuz olması hem de bahsettiğim gibi yaşadığım şanssızlıklar bu dağıtım için bana ilham verdi. Bunun için Arch tabanlı bu dağıtımı Linux dünyasına kazandıran tuliana ve varsa ekibine çok teşekkür eder başarıların devamını temenni ederim...

Panthera Leo kod adlı Xfce masaüstünü kurduktan sonra kimbilir beni ne gibi sorunlar bekliyor çekincesi taşıyordum. Önce Pamac arayüzünde Aur depolarını etkin yaptım ve güncelledim.
Kısa sayılabilecek bir güncelleme süresinden sonra yeniden başlattım, genelde güncelleme sonrası açılmama sorunu yaşadığım için burada içim hep burkulur. Ancak Archman kurulumu, güncellemeyi başarıyla geçti, kendime göre özelleştirdim, özelleştirmek için gerekli paketlerin hepsi depolarda mevcuttu, o yönde de herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Daha sonra Openbox paketlerini yükledim ve Xfce masaüstünden Openbox'a geçtim. Archman'ın ilk sürümünde bu geçişte sorun vermişti ama bu sürümde böyle bir şeyle karşılaşmadım. Bazı dağıtımlar masaüstünü değiştirince o masaüstünün kullanımıyla ilgili bazı sorunlar çıkarabilir ama bu noktada da hiç bir sorun çıkarmadan Openbox'u istediğim gibi kullanabildim. Tabi bunları sadece kullanmak için değil aynı zamanda denemek için yaptım...

Son kullanıcıyı (Yeni kullanıcı) hedef alan, Türkiye menşeli, Arch tabanlı Archman Gnu/Linux dağıtımı gerçekten inanılmaz gelişme göstererek, deneyimlediğim her noktada performansıyla olsun, kullanışlılığıyla olsun beni bir hayli şaşırttı. Daha önce deneyimlerimden geçen başarılı bulduğum dağıtımlardan başabaş güreşti desem yeridir. Bu kararlılıkta devam edilirse hak ettiği yerlere geleceğine inanıyorum, yeter ki, aynı enerjiyle devam edilsin mutlaka Linux dünyası onu anlayacaktır...

Tam not verdiğim Archman Gnu/Linux'u siz de denemek veya kullanmak isterseniz alttaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Archman

Herhangi bir sorun yaşadığınızda kendi forumunda çözüm arayabilir veya görüşünüzü paylaşabilirsiniz.

Archman Forum

Archman ile ilgili güncel haberleri buradan takip edebilirsiniz.

Archman/Günlük

Ayrıca geliştiricinin kendi özel blogundan daha geniş detaylar edinebilirsiniz.

Bilge/Günlük

Hepimize tekrar hayırlı olsun...
Archman Gnu/Linux Archman Gnu/Linux Reviewed by Anıl on Temmuz 30, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Popüler

Kategoriler

Araştırma (167) Arch (38) Archman (22) Çeşitli (47) Dağıtım (81) Debian (66) Fedora (41) Gnu/Linux (211) JWM (23) Linux Browser (46) Openbox (25) Ubuntu (56)

Son Yorumlar

gototop