gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Kanotix Dağıtımı İncelemesi
Denediğim bütün dağıtımları a'dan z'ye incelerim, buraya aldıklarım genelde testen geçenlerdir.. Artı uğraş gerektirmeyen ve yeni kullanıcılara uygun dağıtımlara öncelik tanırım.
En çok da kurulum, güncelleme ve açılış sorunları yaşatmayan dağıtımlara daha ağırlık veririm. Çünkü yeni kullanıcıları Linux kullanmaktan caydıran en başta bu üç sorun gelmektedir.. Bunların dışında oluşabilecek sorunlar genelde çözümü mümkün olan küçük çapta sorunlardır.
Yazımıza konu olan Kanotix dağıtımı ise bu gibi testleri başarıyla geçmesinden biraz daha öte bir özelliğe sahiptir..
Linux dağıtımlarında biraz tecrübe kazandıktan sonra test amaçlı kurup da kullanmaktan vazgeçemediğim tek dağıtım diyebilirim. Çünkü test amaçlı kurduğum bu kadar uzun süre hiç bir dağıtım dayanmamıştı. Denediğim dağıtımlarda sonradan oluşan çeşitli fonksiyonlar nedeniyle ya ömrü kısa sürmüş ya da hiç kullanma gereği görmemiştim.
İlerde ne olur bilemem ama Kanotix dağıtımını üç aydır tek sistem olarak kullanıyorum, şimdilik banamısın demedi, herhangi bir sorun çıkarmadı.
Tabi şimdiye kadar sorun çıkarmaması anlatacağım tek neden değil, sorun çıkarmayıp diğer konularda testi geçemeyen dağıtımlar da var.
Örneğin, bir dağıtımın akıcı olmaması, sistemi çok kullanması, dil yetersizliği, performans düşüklüğü ve özelleştirme zorluğu gibi faktörler de çok önemlidir.
Önce de dediğim gibi Kanotix dağıtımında bu gibi olumsuzluklar yok, bu yüzden onun artılarını anlatmaya çalışacağım.

Kanotix dağıtımını bundan 13 yıl önce Almanlar çıkarmış, 2011 yılına kadar Kde masaüstü ile devam etmiş, daha sonra buna Lxde masaüstü eklemişler. i686 (32bit) ve x86_64 (64bit) mimarili kalıplar olmak üzere beş tür iso dosyası indirilebilir durumda. Bunlar Kde-Lxde 32bit, Kde-Lxde 64bit ve dört kalıbı kapsayan Multi-image adında tek iso dosyası olarak dağıtıma sunulmuş.
Wiki sayfası ve forumları var, oradan bağlantı kurulabiliyor, bilgi alınabiliyor ve sorunlara çözüm aranabiliyor...

Kanotix dağıtımının 64bit Lxde masaüstünü denedim, deneme olduğu için ismini deneme koymuştum halen aynı isimde kullanıyorum. Ram kullanım oranı boştayken 125 megabayt, kullandıkça ram de birikme yapmıyor, neredeyse 125 megabayt sabit kalıyor ki, bu durum işletim sistemlerinde çok nadir olan bir artıdır.
İşlemci kullanımı yine övgüye değerdir, işlemler ne kadar kullanması gerekiyorsa o kadar kullanıyor, kesinlikle aşırı işlemci kullanma girişiminde bulunmuyor, bu da uzun süreli kullanımlarda sistemin sağlıklı çalışmasını getiriyor.
Benim daha da hoşuma giden özelliği ise bu dağıtımın sorun çıkarma gibi durumlardan arınmış olmasıdır.
Çökme, donma, kararsızlık gibi olumsuzluklar bu dağıtımda aşılmış diyebilirim. Örneğin, Dpkg sorunu çıktığında bunu tüm sisteme yaymadan sadece o kısımda kalıyor. Diğer dağıtımlarda sıkça rastladığım İnitramfs hatasını bu dağıtımda görmedim. Güncelleme esnasında bozuk olan bağlantı varsa bunu diğer bağlantılara yansıtmadan sadece o bağlantıda bırakıyor ve güncellemeyi tamamlıyor. Harici bir paket kurmada eğer yanlış komut girdiysek, ne yapmamızı algılıyor ve bunu kendisi düzeltiyor. Çünkü bu olayı defalarca denedim, harici paket kurulumunda bilinçli olarak yanlış komut girdim her seferinde doğru komuta çevirdiğini gözlemledim. Bu dağıtım kullanım esnasında kullanıcının ne yaptığını ve ne yapmak istediğini algılıyor. Bir de kararlılık konusu önemlidir, Debian stable tabanının özelliği budur kararlılık en önemli özelliktir. Kanotix dağıtımı kararlılıkta gerçekten yeterli ilerlemeyi yakalamıştır. Zaten dağıtımlar üzerinde biraz deneyim sahibi olduktan sonra bunu anlıyorsunuz...

Kanotix dağıtımını yeni kullanıcılar da kullanabilir ancak alttaki işlemleri yapmak gerekir, eğer Kanotix gibi kullanışlı bir deneyden geçmek isterseniz alttaki basit bir kaç işlemi uygulamanız gerekir...

Önce istediğiniz iso dosyasını buradan indirin.
Kanotix

Kurulumdan sonra alttaki işlemi sırayla uygulayın.

Klavyeyi ayarlayalım, uçbirime alttaki komutu girin.
sudo setxkbmap -layout tr 
sudo nano /etc/default/keyboard

Açılan dosyanın içindekileri silin yerine alttakini yapıştırın, kaydedin ve kapatın.
# KEYBOARD CONFIGURATION FILE 
# Consult the keyboard(5) manual page. 
XKBMODEL="pc105" 
XKBLAYOUT="tr" 
XKBVARIANT="" 
XKBOPTIONS="" 
BACKSPACE="guess"

Saati ayarlayalım.
sudo apt-get install ntp 
sudo dpkg-reconfigure tzdata
Açılan pencereden Europa ve İstanbul'u seçin, sağ-sol tuşuyla Tamam'a gelin enterleyin.

Dil yereli için.
sudo apt-get install locales 
sudo apt-get install locales-all 
sudo nano /etc/default/locale

Açılan dosyanın içindekini silin, alttakini yapıştırın, kaydedin ve kapatın.
LANG=tr_TR.UTF-8 
LC_ALL="tr_TR.UTF-8" 
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8" 
LC_TIME="tr_TR.UTF-8" 
LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8" 
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8" 
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8" 
LC_NAME="tr_TR.UTF-8" 
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8" 
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8" 
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8" 
LC_CTYPE="tr_TR.UTF-8" 
LC_MESSAGES="tr_TR.UTF-8"

Bu işlemlerden sonra yeniden başlatın, harika bir sisteminiz olacaktır...
Kanotix Dağıtımı İncelemesi Kanotix Dağıtımı İncelemesi Reviewed by Anıl on 5/27/2017 Rating: 5

8 yorum:

 1. Merhabalar, kanotix işletim sistemini çok merak ederek indirip kurulumunu gerçekleştirdim, fakat bir türlü türkçeleştiremedim, K menüsünde bölge dil ayarlarını bulamadım sistemi türkçe naıl yapabilirim, yardımcı olursan sevinirim. Saygılarımla

  YanıtlaSil
 2. Ayrıca belirteyim yazınızda belirttiğiniz şekilde klavye ve dil ayarlarını yapmama rağmen Türkçeleştiremedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşlemin sırayla baştan sona dogru yapılması gerekiyor, o nano yazan yerlere sistemin not defterinin ismini yazın, sırayla gidilirse herhangi bir sorun çıkmaz...

   Sil
  2. Not defterinin ismi derken,yani kurulumda ayarlama yaparken bilgisayara verilen ismimi yazacagız.
   Atıyorum kullanıcı ad metrix yazınca,sistem otomatikman metrix_compaq nc-6300 yapıyor PC dını.Bu adımı yazacagız nano yazan yer..?
   Affınıza sıgınarak soruyorum,çok usta degilim o yüzden kusuruma bakmayın.
   Tesekkurler

   Sil
  3. Merhaba.
   Yukarıda verilen talimatlar kurulumdan sonra yapılan işlerdir.
   Kurulumdan sonra sistemin Leafpad adında not defteri bulunur, nano yazan yere onu yazmayı önermiştim.
   Ancak sizin Linux üzerinde deneyiminiz olmadığı için, kurulum ve kurulumdan sonra başarısız olma ihtimaline karşı Kanotix yerine Linuxmint veya kendi oluşturduğum kalıplardan birini öneririm.
   Alttaki bağlantıda gerekli açıklamaları bulabilirsin.
   https://illedelinux.blogspot.com.tr/2017/04/illedelinux-linux.html

   Sil
 3. Ben zaten hali hazırda linuxmint kullanıyorum.
  Linux kurulumu ile herşey aynı extra olarak kurulumdan sonra ucbirimde sırasıyla yukarıda verdiğiniz komutları girecegiz.Birde anladıgım kadarıyla,sistem nano adında not defteri oluşturacak,o dosyaya ilişkili nano yazan yere Leaftpad yazacagız sanırım.?
  Hali hazırda USB ye lxde nin kurulumunu yaptım ve suanda bu yazıyı kaotix sistemden yazıyorum.Az sonra harddiske kuracagım.
  Yalnız tek bir şey daha öğrenmek istiyorum.Linuxmintte 'Software Menagerden istediğimizi idirip kurabiliyorduk.Birde uçbirimen talimat ile indiriyorduk.Bunda software menager yok sanırım.Ben wine-chromıum vs vs kurmak istiyorum.Software menegeri nasıl entegre edebilirim.Yada yine uçbirime taşiamt versem bu yazılımları kurabilirmiyim..?
  Tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nano yerine leafpad yazdığında nano diye bir şey oluşturmayacak, açılacak olan dosyayı leafpad adındaki not defteriyle açacak ve sen de işlemi tarif edildiği gibi o not defteriyle yapacaksın.

   Kanotix dağıtımında software manager'e gerek yok, bu işi daha kullanışlı olan Synaptic ile yapabilirsin.
   Synaptic kurulu değilse alttaki komut ile uçbirimden yükle ve menüden açarak program kaldırma-program yükleme işlerini yapabilirsin.
   Uçbirime önce su komutunu gir, parolanı gir ve alttaki komutu gir.
   sudo apt-get install synaptic

   Sil
 4. Hersey tama.kurulum gayet basitmiş.Suan gayet stabil çalışıyor.Minte göre sanki az daha hızlı gibime geldi.Ama tabi daha bana lazım tüm programları kurmadıgım için belkide sistem bu yüzden hızlıdır.Kullandıgım programları kurduktan sonra tekrar test edecegim.Hersey için tesekkurler

  YanıtlaSil

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Son Yorumlar

Random

Load...
gototop