GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

İnitramfs hatası çözümü

initramfs-hatasi


Bazen sistemde yanlış kapanma veya açılma yada yüklenememe gibi durumlarda sistem initramfs hatası verir ve bir daha açılmaz.
Bu hatayı verdğinde resimde gördüğünüz ekranla karşılaşırsınız.
Hiç açılmayan sistem bir işe yaramadığından yeniden kurulum yapmak zorunda bırakır bizi. Ancak sistem aslında sağlamdır ama çok küçük bir değerin değişmesi bizi çaresiz bırakır.
Çok karşılaştığım bu sorunu kendim alttaki işlemle çözüyorum ve böylece her şeyi tekrar yapma zahmetinden beni kurtarıyor.
Siz de resimdeki gibi initramfs hatasından kaynaklanan açılmama durumuyla karşılaşırsanız alttaki yöntem çözüm olacaktır...

Bunun için bir usb veya bir cd'ye herhangi bir dağıtımdan yazılmış canlı sisteme ihtiyacımız var.
Canlı oturuma geçtikten sonra uçbirime alttaki komutu girin.
sudo fdisk -l

Komutun çıktısı buna benzer olacaktır.Kurtarmak istediğiniz sistem hangi bölümdeyse alttaki komutta bulunan 2 rakamı yerine onu yazın ve uçbirime alttaki komutu girin.
sudo fsck /dev/sda2

Bu komutu girdiğinizde gelen her soruya evet anlamına gelen e harfine basın, bir kaç defa sorudan sonra işlem tamamlanmış olacak ve sisteminiz de açılır hale gelecektir...
İnitramfs hatası çözümü İnitramfs hatası çözümü Reviewed by Anıl on Nisan 20, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Not: Yorumların bazen çalışmadığı bilgisi geldi. Yorumlarınız aynı anda yayınlanmadıysa, buradan bildirebilirsiniz. İletişim

Popüler

Kategoriler

Araştırma (161) Arch (38) Archman (22) Çeşitli (47) Dağıtım (80) Debian (65) Fedora (41) Gnu/Linux (204) JWM (23) Linux Browser (45) Openbox (24) Ubuntu (55)

Son Yorumlar

gototop