gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Bento Linux

bento-linuxSizlere kendine göre özellikleriyle dolu bir Linux dağıtımını anlatmaya çalışacağım.
Daha öncede bahsettiğim gibi genelde başarılı bulduğum dağıtımlara yer veriyorum.
Yaptığım denemelere göre Bento Linux bana göre takdiri fazlasıyla hak ediyor.
Adı-sanı duyulmayan bir çok dağıtımda olduğu gibi Bento Linux'u denemeden önce takdiri hak eden bir dağıtım olabileceği hakkında kuşkuluydum. Zira insanın aklına doğal olarak "başarılıysa Distrowatch sitesinde neden yok?" gibi soru takılabiliyor.
Aslında bunun gerçeği yansıtmayan bir takıntı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Distrowatch dışında denediğim ve başarılı bulduğum dağıtımların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.
Tabi bu gerçeği biliyor olsam da dediğim gibi yine de bir alışkanlık olsa gerek Distrowatch dışındakilere insan biraz çekimser yaklaşabiliyor.
Bento Linux'a da bu kuşkularla yaklaşmıştım ama ondan edindiğim izlenimler kuşkularımın yersiz olduğunu gösterdi...

Bento Linux bir Ubuntu tabanlı Openbox dağıtımıdır. 32 bit ve 64 bit işlemciye dayanan kalıplar çıkarmış. Deneyimli kullanıcılara hitap eden Openbox-sushi ve yeni kullanıcılar için Openbox olmak üzere toplam dört adet sürüm dağıtıyor.
Yeni kullanıcılar için çıkarmış olduğu Openbox masaüstü ortamı daha çok Lxde ortamına benziyor.
Tam teferruatlı bir Openbox masaüstüne sahip, temelde kullanılan paketler kurulu olarak geliyor.
Aynı zamanda sistem kaynağını minumuma düşürmek için bazı görevleri ayrı paketler yerine kendi yazdıkları sh ve bash gibi basit yazılım ile elde etmişler.
Zaten 64 bit masa üstünde boştayken 130 megabayt ram kullanması buna bir örnektir.
Ayrıca çok güzel bir özellik eklemişler, isteyen Openbox masa üstünü değiştirmeden arka plan, masaüstü ve sağ fareyi Lxde'de kullandığı gibi kullanabiliyor. Bir anlamda Openbox masa üstünü Lxde ile ortak hale getirebiliyorsunuz. Bu da Openbox masa üstünden başka masa üstüne geçmeden sistemi daha az kullanma imkanı veriyor.
Kullandığım ve gözlemlediğim kadarıyla geliştiriciler Openbox kullanımına sadık kalarak daha kullanışlı bir dağıtım haline getirmek için iyi çalıştıklarını gösteriyor.
Ayrıca Ubuntu tabanlı olduğu için kullanım açısının daha geniş olmanın avantajını da taşıyor.

Bu arada deneyimli kullanıcıları da ihmal etmemişler onlar için de Openbox Sushi adını verdikleri ayrı bir kalıp hazırlamışlar.
Bu kalıp da Openbox masa üstüne sahip ancak tamamen boş bir ekrandan ibaret, her şeyi kullanıcının kendisi kendi zevkine göre yapması gerekiyor. Yeni kullanıcı için bu bir şey ifade etmiyor olsa da deneyimli kullanıcı için çok büyük bir avantaj taşıyor. Bu bir anlamda hazır masa üstüne bağımlı kalmadan kendi insiyatifini kullanma özgürlüğüdür.
Tabi bu kalıbı yeni kullanıcılar da isterse kendilerine göre özelleştirebilirler, yeter ki, biraz sabır ve biraz mücadele olsun, gerisi gelecektir. Sonuçta deneyimli dediğimiz insanlar da bu şekil başlıyor ve zaman içinde tecrübe kazanıyor.
Yukarıdaki resimde gördüğünüzün bir benzerini tamamen boş dediğimiz Openbox Sushi'den oluşturdum.
Gerçekten tamamen kendine göre düzenlediğin bir masa üstünün keyfi başka oluyor.
Bento Linux geliştiricileri de muhtemelen aynı duygular üzerine bu dağıtımı çıkarmış olmalılar ki, yeni ve deneyimliler için iki kalıp çıkarmışlar.
Bento Linux bu anlamda kendi özel yazılımlarıyla ve diğer artılarıyla başta dediğim gibi bana göre takdiri fazlasıyla hak ediyor.
Sizler de bu kalıplardan herhangi birini veya ikisini denemek isterseniz alttaki bağlantıdan indirebilirsiniz...

Yeni kullanıcılar için Openbox kalıbını indirin.
Deneyimli kullanıcılar için Openbox Sushi kalıbını indirin.
Dört kalıp çeşidi de aynı sayfadadır...

Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄

Son yorumlar

gototop