gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Openbox Ve Debian

openbox-debian

Son zamanlarda Openbox'a merak sardım. Hazır masa üstlerine kıyasla beni daha özgür hissettiriyor.
Boş ve kara bir ekrana konforlu bir villa döşemiş gibi olmanın hazzını tadıyorsun.
Boş bir odanın A'dan Z'ye dizaynını yaptıktan sonra karşısına geçerek bir ressamın eserini seyrederken yaşadığı keyifi sen de yaşıyorsun.
Openbox'un bu kadar özelleştirme seçeneği olması özgür bir işletim sisteminden alınan zevkin yanı sıra artı bir zevk veriyor. Çehresini, uygulamalarını istediğin gibi değiştirebiliyorsun. Tint2 panelden sıkıldıysan geç Lxde panele, onu beğenmediysen Xfce elimizin altında, daha şatafatlı bir panelim olsun dersen Kahire'ye gitmeden Kahire'yi yüklersin, panel istemiyorsan her şey sağ tık menüde, yani bir tıkın başında.
Tabi Openbox'un avantajları bununla bitmiyor, sistem kaynağını oldukça az kullanması eski-yeni her makinede onu daha kullanışlı hale getiriyor. Dolayısıyla Openbox her eve her diz üstü makinelere lazım.
Ben acemiliğimle boş odayı kendime göre dizayn edip kullanabiliyorsam, herkes için ideal demek pek de yanlış olmaz. Ancak alışkanlık yapar mı bilemiyorum ama galiba şimdiden tiryakisi oldum...

Openbox ama hangi dağıtımı kullanmalıyız gibi soru sorulabilir, zaten bu yazı da bu soruya cevaptan ziyade fikir vermek nedeniyle yazıldı. Çünkü isteyen istediği dağıtımdan kendine göre kurup-kullanabilir, ancak ben özellikle Openbox için kurup denediğim onlarca dağıtım ve yüzlerce kurulumdan sonra görüşlerimi yansıtmayı uygun buldum. Bu nedenle şunu yapın bunu yapmayın demek yerine ne yaptığımı, nasıl yaptığımı anlatmaya çalışacağım, sizler de minicik bir belgesel gibi okumakla kendinize göre fikir sahibi olacak veya eleştireceksiniz...

Openbox'u bilmediğim için önce Distrowatch sitesinde sadece Openbox'a dayanan dağıtımları denedim.
Distrowatch sitesinde mevcut dağıtımların içinde sadece Openbox olan iki-üç taneden fazla dağıtım yok.
Bu da bir şeyler öğrenmek adına ön bilgi dışında bana yeterli gelmedi. Distrowatch dışında onlarca Openbox dağıtımına denk geldim, çoğu da Debian tabanlıydı. Hepsini kurup denedim, arasındaki benzerlikler, farklar ve sorunları incelerken aynı zamanda Openbox'un mantığını, işleyiş şeklini kullanıcının müdahale oranını anlamaya çalıştım. Tabi dediğim gibi bilgi sahibi olmadığım için önce Openbox'a dayanan dağıtımları denedim. Distrowatch içinde ve dışında onlarca Openbox dağıtımıyla arkadaş olduktan sonra sıra geldi ünlü dağıtımları denemeye. Onlardan da en az on tane kurup Openbox'u denedikten sonra artık kendime göre Openbox kurup-kullanacak kadar olduğumu gördüm. Biraz tecrübe kazanınca sıra asıl hedefimde olan Debian'a Openbox kurup kullanmaya gelmişti. Bunun için Debian'ın Mate kalıbını yükledim, Mate'yi seçmemdeki neden Openbox'ta Caja dosya yöneticisi ve Mate güç yöneticisini kullanacağım içindi, yoksa herhangi bir farkı yok.
Debian Mate içinden Openbox'u yükledikten sonra şok olduğum bir durumla karşılaştım. Diğer dağıtımlarda yaptığım özelleştirmelerin çoğu Debian'da tutmadı, oysa aynı şeyleri diğer dağıtımların hepsine uygulamış ve hiç birinde olumsuzluk yaşamamıştım. Bu durum ilk defa Openbox kullanıyor gibi bir his içine soktu beni.
Tabi karşımda kararlığını-kullanışlılığını ispatlamış bir dağıtım var ama bir yanda da kolay vazgeçmeyen acemi bir Openbox'çu var. Kendime şunu söyledim, Openbox'u Debian'da ya öğrenecek ve kullanacaksın ya da beceriksizin teki olarak kalacaksın, haliyle ilk seçim şansımla işe koyuldum. Aşağı-yukarı iki gün uğraştıktan sonra olmayan nedenleri cımbızla çıkarır gibi tek tek buldum. Karşıma çok güzel bir Debian Openbox çıktı, ancak bu defa da bir başka şaşkınlık yaşadım, denediğim onlarca dağıtımın hiç birinde görmediğim kadar sistemi çok az kullanan, Ram'de birikme yapmayan bir Debian Openbox ile karşılaştım.
Sonra kendime yine şunu söyledim, bizlere bu imkanı sunan Debian'ın babası Ian Murdock huzur içinde uyu...
Openbox Ve Debian Openbox Ve Debian Reviewed by Anıl on 3/31/2017 Rating: 5

7 yorum:

 1. Selam. Aziz dostum emeğine sağlık, mükemmel bir debian forku yapmışsınız, tebrik ve teşekkür ederim.
  iso'yu indirip rufus ile yazdım, açtım, harika. Bunu harddiske nasıl kuracağım?

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler :)
  Önce açılışta f2, f10, Delete gibi tuşlarla Biostan Usbyi en üste alırsın.
  Sonra hangi dağıtımı kuracaksan kurucu arayüzü seni yönlendirir.
  Eğer bahsettiğin İlledelinux kalıbı ise gelen ilk ekranda ikinci seçenek ile kurarsın.
  Kurulumda yanlış giden bir şey olursa buradan yardım ederim, kolay gelsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba aziz kardesim.
   Kurdum sistemi, fakat birkaç mesele var.
   1. wifi bağlantısı yok. Diğer dağıtımla iwlwifi indirdim, bu defa gdebi yoktu, kuramadım.
   2. sağ tıkla yeni dizin aç yok.
   Bunları nasıl hallederim. Teşekkürler. Anonim yazmam acemi olduğumdandır.

   Sil
  2. Merhaba.
   Paketin olduğu dizinde uçbirimi aç ve alttaki komutu gir.
   sudo dpkg -i BURAYA PAKETİN TAM ADINI YAZ

   Daha sonra alttaki komutu gir.
   sudo apt-get install -f

   Bu iki komut hem paketi hem bağımlılıkları kurar, Gdebiye gerek kalmaz...

   Sil
  3. Yeni dizin açmak için önce paket yöneticisini (Pcmanfm)aç, sonra boş bir yere alttaki yolu takip et...
   Sağ tık> Yeni Oluştur> Dizin yoluyla yeni dizin açabilirsin.

   Sil
  4. Bu arada wifi için panelde bulunan Network yöneticisinin üzerine sağ tık> Ağ yönetimini etkinleştir tikini kaldır bir kaç sniye sonra o tiki geri etkin yaparsan wifiyi otomatikman alğılar...

   Sil
 3. Çok teşekkür ederim. Bunları daha sonraki kurulumda uygulayacağım, çünkü Debian'dan vazgeçip Ubuntu kalıbını indirip kurdum. Bende de Openbox merakı vardı, fakat bu kalıp da çok hafif oldu, birkaç ayar yapa yapa kendimi Mate'yi indirir buldum! Gerçi bir Puppy, bir DebianDog, bir BunsenLabs kadar iyi bir kalıp, neden Mate'ye döndüm sonra yazacağım. (Bu, Lxde ve Lxqt'den vazgeçtiğim anlamına gelmez tabii).

  YanıtlaSil

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop