gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Openbox otomatik yapma

openbox-otomatik


Openbox'un kendisi bir masaüstü olmadığı halde özelleştirme özelliği ve sistem kullanımının az olması nedeniyle tercih edilmektedir. Openbox'u özelleştirmek için her şeyde olduğu gibi onun hakkında bazı bilgilere ihtiyaç duyarız. Bu anlamda Openbox maalesef diğer masa üstlerinde bulabileceğimiz bilgiler kadar şansı yok. Bu yüzden genelde onu kendi deneyimlerimiz ile yapılandırmaya çalışırız. Ancak bu yoksunluğa karşın Openbox'u özelleştirmek genelde çok zor değildir. Kendim bilgi eksikliği yüzünden düzenli olarak kullanmasam da onu öğrenmek ve istediğim özelleştirmeyi yapabilmek için ara-sıra karıştırırım. Openbox'ta beni en çok uğraştıran istediğim herhangi bir programın otomatik açılmaması olmuştur. Yine böyle karıştırdığım bir zamanda ekran çözünürlüğünü ayarladığım gibi otomatik açılmasını buldum. Şimdi bunu nasıl yapacağımızı paylaşacağım...

Alttaki kodu bir not defterine kaydedin.
#! /bin/sh
# /etc/init.d/screenlayout
xrandr --output VGA-1 --mode 1024x768 --rate 85.00 --pos 0x0 --rotate normal --output DVI-I-1 --off --output HDMI-1 --off

Kırmızı ile işaretlediğim yere kendi ekran çözünürlüğünüz ne ise onu yazın, mavi ile işaretlediğim yere ekranınız 60-75-85 gibi hangi hızda titreme yapmıyorsa (genelde 60 herz'dir) onu yazın ve kaydedin, kapatın.

Dosyaya herhangi bir ad verin, örneğin ben screenlayout.sh olarak yazdım. Ad verdikten sonra sonuna .sh ekleyin. Yine screenlayout adında bir dizin oluşturun ve dosyayı içine atın.
Dosya yöneticinizi root olarak açın, hazırladığımız bu dosyayı dizinle birlikte /usr/lib dizinine atın.

Dosya yöneticisinde izleyeceğimiz /home/KULLANICI-ADIN/.config/openbox/autostart bu yolda autostart dosyasının içine alttaki komutu yapıştırın, kaydedin, kapatın.
##Screen xrandr
/usr/lib/screenlayout/screenlayout.sh &

Böylece her açılışta ekran çözünürlüğünü kendi ayarladığımız gibi otomatik hale getirmiş olduk...

Openbox otomatik yapma Openbox otomatik yapma Reviewed by Anıl on 3/20/2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop