GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Cyberfox Web Browser


cyberfox

Kullanmaktan gayet memnun oldugum Palemoon tarayıcının son sürümünde dil çeviri tamamlanmadıgı ve bu durumun da uzun sürmesi sonucu Firefox tabanlı alternatif tarayıcı arayışına girmiştim. Firefox alt yapısını kullanan bildigim bir kaç tarayıcı vardı ama benim için tam olarak alternatif olamıyordu, onlarda da genelde dil veya eklenti sorunu oluyordu.

Cyberfox tarayıcıyı duymuştum ancak Linux için deb paketi çıkardıgını bu arayışlarda öğrendim, tabi her zaman oldugu gibi deb paketini görür görmez de hemen indirdim.

Yine her zaman oldugu gibi tercih ettigim dpkg komutuyla yükledim.
Yüklemede bağımlılıkların eksik olmadıgını gördüm, bu da işi ciddiye aldıklarını gösteren ilk olumlu izlenimim oldu.

Yüklemeden sonra ilk açmamda farklı bir tarayıcı beklerken simgesi dışında Firefox'un tıpatıp benzeri bir tarayıcıyla karşılaştım. Aslında sonuçta alıştıgım bir tarayıcının benzeri olması bana güvence verdi. Özelliklerine bakmadan önce kullanış testini yaptım, gayet akıcı ve hızlı oldugunu gördüm.
Firefox ile aynı arayüz ve özelliklere sahip, Firefox eklentileri tamamen eklenebiliyor. Bunun dışında bazı küçük artıları da var, yeni sekme için istedigin adresi ekleme seçenegi koymuşlar, böylece yeni sekmede hangi adresin açılmasını istersen o açılıyor. Yeni sekme için farklı görevleri olan on tane sekme seçenegi bulunuyor, başlangıç için çok işlemli çalışacak bir özellik var onu tam anlayamadım. Bunun dışında dikkatimi çeken başka bir şey görmedim, diğer her şeyi Firefox'un aynısı.
Bir kaç küçük artısıyla ve biraz daha hızlı olmasıyla Firefox'un yerine veya birlikte kullanmak isterseniz alttaki yönergeyi uygulayın.

Yüklemede ilk başta İngilizce, bunu sona bırakmamın nedeni, nasıl Türkçe olacagını anlatmam içindi.
İlk olarak alttaki adresten son sürüm deb paketini indirin.

Cyberfox browser

Paketin bulundugu dizinde uçbirimi açın ve alttaki komutu uygulayın.

sudo dpkg -i BURAYA İNDİRDİGİNİZ PAKETİN TAM ADINI YAZIN
sudo apt-get install -f

Ardından Cyberfox tarayıcıyı açın, bu adreste sağ tarafta bulunan Languages linkine tıklayın ve açılan pencerede sürümü ve dilinizi seçin ardından yeniden başlatın.

Cyberfox browser dil

Cyberfox tarayıcıyı ben gayet begendim, umarım siz de begenirsiniz...
Cyberfox Web Browser Cyberfox Web Browser Reviewed by Anıl on 2/10/2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop