gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Lxde neden kaldırılıyor?

lxde-olduruluyor

Linux dünyasının en hafif ve kullanışlı masaüstü Lxde neden kaldırılıyor?
Bundan beş altı yıl önce bütün dağıtımların çıkardığı bu hızlı masaüstünü artık çıkarmamalarının altında yatan neden nedir?
Debian ve Lubuntu dışında bu masaüstünden artık neden vazgeçiliyor?
Oysa Lxde masaüstü sistemi en az kullanan ve aynı zamanda bütün işleri gören bir masaüstü özelliğine sahip. Aynı özelliğe sahip bir başka masaüstü olmaması işin daha çok merak edilir tarafıdır.
Daha önce Linux geliştiricilerini eleştirdiğim yazımdaki serzenişlerde maalesef haklı olduğum daha bir kanıtlanıyor.
Lxde masaüstü yeni bilgisayar almaya zorlamaz, daha güçlü makineye yönlendirmez, en zayıf bilgisayarlarda dahi rahatlıkla kullanılır.
Ne yazık ki, Linux geliştiricileri ticarete ortak gibi onu kaldırma gayretindeler.
Daha önceki yazılarımda da dikkat çekmiştim, Linux geliştiricileri sürekli bilgisayar yenilemeye yönelten Gnome ve Kde masaüstlerinde ısrar etmeleri ve buna mukabil Lxde masaüstünü terk etmeleri ticari kavrama hizmet ettiklerini gösteren bir davranıştır. Lxde masaüstünden vazgeçtikleri müddetçe de bu düşüncemin doğruluğu devam edecektir.

Belki denebilir Lxde kaldırılmadı diye ancak doğrudan denmese de Lxde bir şekilde dağıtımlar tarafından birer birer terkediliyor ve geliştirilmesi neredeyse dondurulmuş gibi. Yeni dağıtımlarda da Lxde masaüstü çıkaran göremiyorum.
Razorqt ve Lxde birleşiminden meydana getirilmiş Lxqt masaüstü ise oldukça ilkel, yani Lxde'ye alternatif olma özelliği taşımıyor.
Lxde üzerinde oynanan bu ilgisizlik Gnome-Kde'ye gösterilen ilgi ve diğer nedenleri sayarsak bence Linux dünyası çok büyük bir yanlışa gidiyor. Belki bu durum özgür yazılıma zarar vermiyor görünebilir ama ticari tarafa yönlenmesi de pek özgürlük anlamına gelmiyor...
Lxde neden kaldırılıyor? Lxde neden kaldırılıyor? Reviewed by Anıl on 1/10/2017 Rating: 5

2 yorum:

 1. Yazılımların gelişimini durdurması hoş değil tabi, ama sevindirici olan bir yandan da başkaları kervana katılıyor.

  https://lumina-desktop.org/
  Lumina® Desktop 'ta bunlardan biri, Qt ve Fluxbox tabanlı, hafif ve kendi araçları olan bir masaüstü, 1.2.0 versiyonu da (2017) daha yeni çıkmış.
  Linux desteğide var.
  Debian/Ubuntu/Linux Mint te githuptan derleyerek kurulması gerekiyor, belki ileride paket desteği gelir bilemiyorum ama paket desteği veren Linuxlar da var.

  Gerçi bende denemedim bu versiyonu Debian da Kde4 ile devam edenlerdenim şimdilik :)
  FreeBSD ye geçince de denerim illaki, bu aralar hiç vakit yok.

  YanıtlaSil
 2. Selam. Aynen size katılıyorum. Lxde gibi mükemmel bir masaüstünü neden terk ediyorlar anlamış değilim. Ben şahsen q4os kullanıyorum ve Trinity yanına Lxde yüklemişim. Başka hiçbir dağıtım ve masasında bu kadar hızlı ve stabil bir durum görmedim. Linux dünyası, özgürlük filan bazen hiç inandırıcı değil...

  YanıtlaSil

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Son Yorumlar

Random

Load...
gototop