gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Hızlı Xfce Nasıl Yapılır?

hizli-xfce


Linux dağıtımlarının vazgeçilmezi olan Xfce masaüstleri normalde zaten hızlıdır.
Ancak güncelleme adına her yeni çıkan sürüm daha çok sistem kaynagı kullanır, bu da daha önce sorunsuz çalışan bilgisayarlarda yavaşlamaya neden olur. Hatta bir kaç sürüm sonrası tamamen hantallaşır ve bilgisayarı yenilemeye zorlar. Aslında bu bilgisayarı yenilemeye zorlama işinin bir ucu da ticarete yani sürekli akara dayanır. Dünyada oldugu gibi ülkemizde de nüfusun büyük bir çogunlugu bir-iki sürüm sonrası bilgisayarı yenileyecek ekonomik zenginlige sahip değildir. Dayatmalar ve koşullar bizleri ister-istemez farklı çözüm arayışına itiyor. Daha önce "Debian'ı daha verimli kullanmanın yolları" başlıklı yazımda da böyle bir arayış sonucu bir çözüm önerisi sunmuştum. O yazımda Xfce içinden Lxde yükleyerek daha hafif bir masaüstü ile bunu yapmıştım. Bu defa da tam tersi Lxde içinden Xfce yükleyerek hızlı ve kullanışlı bir masaüstü yapmaya çalışacagız.

Bu defa bu iş için denedigim onlarca dağıtımın içinden en uygun buldugum Wattos dağıtımını kullanacagız. Diğer tavsiyemde oldugu gibi kolay bir uğraşla memnun kalacagınızı umuyorum.

Daha az ram kullanımına sahip oldugu için ben 32bit Lxde kalıbını seçtim, siz isterseniz aynı yöntemi 64bit ile de yapabilirsiniz.
Altta bağlantısını verdigim Wattos'un resmi sitesinden Lxde olan istediginiz iso dosyasını  indirin.

 http://www.planetwatt.com/pages/downloads

İndirdiginiz dosyanın hatasız indigini anlamak için buradaki yönergeyle mutlaka md5 kontrolü yapın, aksi halde bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Doğrulama yaptıktan sonra buradaki yönerge ile isoyu usbye yazın.
Eğer bu işleri Linux ortamında yapıyorsanız isoyu usbye yazdırmak için alttan indireceginiz 32bit veya 64bit Rosa programını kullanın. Bu program kurulumsuz oldugu için ayrıca kurmak gerekmiyor. İndirdiginiz dosyayı açtıktan sonra içinde bulunan RosaImageWriter adlı dosya ile yazdırabilirsiniz.
RosaImageWriter32bit
RosaImageWriter64bit 
Bu program işinizi görmezse şu yöntemi uygulayın.

Linux işletim sistemi kurma tecrübeniz yoksa bu adresteki yönergeyle kurulum yapabilirsiniz. Kuracagımız Wattos dağıtımının tek farkı kurulumu İngilizce yapmak zorundayız, aksi halde kurucu çökebilir. Kurulumdan sonra kendi dilimize çevirmek oldukça kolaydır.
Kurulumdan sonra masaüstüne geldiysek, menüden Synaptic programını açın ve arama yerine language-pack-tr yazın ve aynı yazının üzerine sağ tık yükle seçenegi ile dil dosyasını yükleyin. Ardından yine menüden Language support programını açın, arayüzde bulunan Türkçe yazısını sürükleyerek en üste getirin ve Apply System-Wide tuşuna tıklayın ardından yeniden başlattıgınızda sistem Türkçe olacaktır.

Uçbirimi açın ve Xfce paketini yükleyin
sudo apt-get install xfce4

Sağ tarafta bulunan kapatma tuşundan çıkış yapın, gelen ekranın sağ üstünde bulunan simgeden Xfce'yi seçin ve giriş yapın.

Şimdi Xfce masaüstünüz karşınızda, ancak büyük ihtimalle panele ağ simgesi gelmeyecektir onu getirmek için plugin kuruyoruz.
sudo apt-get install xfce4-indicator-plugin

Ardından panele sağ tık>Yeni öğeler ekle yoluyla altta gördügünüz resimdeki işaretledigim "gösterge eklentisi" tıklayıp ekle diyoruz.İşlem burada bitti. Aşagı-yukarı Lxde ile aynı sistem kaynagına sahip ve daha kullanışlı bir masaüstünüz oldu. Bu işlemi Wattos dışında başka dağıtımlar ile de yapabilirsiniz ancak aynı verimi alamayabilirsiniz.
İşin içinden çıkamadıgınız yerlerde elimden geldigince yardımcı olurum.
Buradan bitmiş halini izleyebilirsiniz.
Hızlı Xfce Nasıl Yapılır?
Kolay gelsin.

İlledelinux
Hızlı Xfce Nasıl Yapılır? Hızlı Xfce Nasıl Yapılır? Reviewed by Anıl on 7/16/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Son Yorumlar

Random

Load...
gototop