gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Debian'a Sürücü Nasıl Yüklenir?

debian-surucu


Sorun çıkarmayan, siyah ekrana düşürmeyen defalarca denenmiş bu uygulama sayesinde artık sürücü sorunundan kurtulacaksınız. Kendim sürücü yüklemede ve sonrasında bir çok sorun yaşadıgım için buldugum bu çözümü hatasız yaparsanız Debian'ı her zaman rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uygulama normal işlemlerden çok farklı değil, ancak yapılacak basit bir işlem tty ekranı da denilen siyah ekran sorununa köklü çözüm getiriyor. Debian'ın hangi kalıbı olursa olsun işlem hepsinde geçerlidir. Ayrıca Debian stable-testing-unstable tabanlı diğer dağıtımlara da uygulayabilirsiniz. Debian'a sürücü yükleme ve sorunsuz kullanmak için işleme başlayalım.

Önce depo ekleyelim, ben Lxde kullandıgım için Lxde'nin not defteri olan Leafpad  yazdım siz onun yerine kullandıgınız not defterini yazın.

sudo leafpad /etc/apt/source.list


Açılan dosyaya alttaki depoyu ekleyelim ve kaydetip kapatalım.

# Debian 8 "Jessie"
deb http://httpredir.debian.org/debian/ jessie main contrib non-freeŞimdi listeyi güncelleyelim.

sudo apt-get update


Sürücüyü kuralım.

sudo apt-get install nvidia-driver


Bu öge sürücünün bilgi deposu zanedersem, onu yükleyelim.

sudo apt-get install nvidia-xconfig


Şimdi bu öge için dosya oluşturalım.

sudo nvidia-xconfig


Buraya kadar olanlar normal kurulumdu bundan sonrası beni kara ekrandan kurtaran işlemler.
Nvidia yüklendigi için menüden nvidia'nın arayüzünü açın, sol üste bulunan iki seçenekten ikincisine tıklayın ve sol altta bulunan save to x configuration file tuşuna tıklayın ardından tamam deyin, bu işlem Nvidia ev dizinine .nvidia-settings-rc adında gizli bir dosya attı.

Şimdi sıra geldi asıl yönteme, alttaki kodu uçbirime girin, benim dosya yönetici Pcmanfm siz masaüstünüze ait dosya yöneticinin adını yazın.

sudo pcmanfm


Şu yolu takip edin dosya sistemi> etc > x11 dizininin içine xorg.conf.d adında bir dizin oluşturun aynı dizinde bulunan xorg.conf adlı dosyayı kopyalayın oluşturdugunuz xorg.conf.d dizininin içine yapıştırın, yapıştırdıgınız bu dosyanın adını 20-nvidia.conf yapın.

Beni kara ekrandan ömür boyu kurtaran yöntem bu arkadaşlar, sizin de başınıza gelirse umarım sizde kara ekrandan kurtulursunuz.

İlledelinux

Benzer konular

Load...
sonraki onceki home

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Kategoriler

⌄ Son Çalışmalarım ⌄

Son yorumlar

gototop