gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Yaşamın İçinden Linux

yasam-linux

Konumuz, Microsoft'un xp işletim sisteminden desteğini kesmesiyle bilgisayar kullanıcılarının alternatif arayışına girmeleri ve linux işletim sistemine olan ilginin artmasıdır.
Linux'a ilginin artmasındaki en önemli pay, ücretsiz oluşu ve sürekli gelişme içinde olduğudur. Linux'un windows'a rakip olmadığı söylenir ama bence tek alternatif olması, ücretsiz ve virüssüz olması dahi rakip olmasına yeterlidir.

Linux ile tanışmam henüz altı ay oldu, ancak bu kısa zamanda onlarca linux denemelerimden sonra yeterli sayılabilecek bilgiyi alabildim. En çok yararlandığım kaynak ise "linux dünyam" adlı sitede Ufuk ismindeki arkadaşın bir hayli emek vererek insanları bilgilendirmesidir, kendisine çok teşekkür ederim.
İlk denememde bir çoğunun düştüğü gibi çok ağır bir sistem olan ubuntu ile hüsrana uğramıştım. En iyisi buysa dedirten bir olumsuzluk yaşamıştım. Ancak araştırmalarımda hepsinin ubuntu gibi makinayı kasmadığını ve çok çeşitli linux işletim sistemi olduğunu öğrendim. Linux içinde geçen bazı terimleri öğrenmek epeyi bir zamanımı aldı.
Sonuçta herkes için iki tür sistem belirledim.
Bilgisayarı eski veya yetersiz olanlar için lubuntu lxde, linux lite, zorin os lite, runtu lite, debian lxde ve 2017'ye kadar destek verilen "linux mint maya xfce" uygundur. Bilgisayarı iyi olanlar için ise önerebileceğim en iyi linux, Linux mint cinnamon'dur. Zamanı olanlar digerlerini de deneyebilir, ancak hepsini denedikten sonra bu sonuca ulaştıgımı belirteyim.
Bodhi linux, puppy linux, fedora, debian, ubuntu, zenos, pardus, elementary os, mandriva, manjaro ve daha bir çogu bizzat kurup denediğim olumsuz yanlarından dolayı kaldırdığım diğer sistemlerdir ve en az on tane kadar da kurulmayan hata veren sistemler denedim. Şunu da belirtmekte fayda var bu sistemlerin her birini en az üç defa kurup denemişimdir.
Manjaro'nun üstüne düşülüyor, geliştiriliyor gayetde güzel bir sistem, ancak program ekle / kaldır olarak kullanılan pacman isimli programın yetersiz oluşu ve hata vermesi manjaronun en büyük eksisi.
Bir de bütün ayar ve programları kendi sitesinden uyarlayıp o şekil yüklenen porteus adında ilginç bir linux var. Bu da gayet güzel, fakat porteus'un da program ekle / kaldır sorunu var.
Linux işletim sistemini artısıyla eksisiyle ücretsiz, virüssüz ve gönüllülerin meydana getirmiş olmasından dolayı sevdim. Linux'un ticari kaygı gütmemesi ve halkın malı olması eminim ki emperyalizmi rahatsız ediyordur. Paylaşımın sömürü üzerine kurulu ticareti bitirdiği günlere merhaba...İlledelinux
Yaşamın İçinden Linux Yaşamın İçinden Linux Reviewed by Anıl on 5/10/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Son Yorumlar

Random

Load...
gototop