GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Linux Korkusu

linux-korkusu


Söz konusu dev bir akarı kaybetmekse linux'dan korkulur.
Trilyon dolar geliri koruma adına linux korkusu yaşayanların başında windows geliyor. Linux geliştiricilerinin rekabet gibi bir sorunu olmasa da windows'un risk taşımamak adına bir çok engelleme girişimlerinde bulunması kaçınılmazdır. Üstelik linux geliştiricilerinin engelleme girişimlerini ciddiye almadıgı halde linux'un olası bir gelişmesi karşısında windows çaresiz kalabilir.

Bütün bu kaygılar windows'u korkuya ve ardından ilginç yöntemlere sevketmiştir.
Bu yöntemlerin en başında havuz planı geliyor. Havuz planı, balıgı kendi havuzunda tutmak için onu bedavadan yemlemek zorunda. Başka deyişle kendi malının bir miktar çalınmasına göz yumuyor. Eger bunu yapmazsa hepsini kaybetme riski söz konusu. Daha açık ifadeyle bedava windows kullanıcıları linux'a bir transfer olursa daha onu tutmanın zor oldugunu biliyor.

Aslında windows'un göz yumma politikasının işlemesi biraz da linux geliştiricilerinin elinde. Geliştiricilerin pay kapma sorunu olmamasını windows kendine artı olarak degerlendiriyor.

Ancak bütün bu politikaya ragmen windows havuzu kaybedebilir, çünkü bedava windows kullanıcılarının neredeyse yüzde doksanı linux'dan habersiz. Programlarıyla birlikte bedava bir işletim sistemi çoguna cazip gelecektir. Belki oyun konusunda yön degiştiren olabilir ama bukadarı dahi windows'un saltanatını bitirebilir.

Yüzlerce şirketin windows'tan geçindigini göz önüne aldıgımızda başta antivirüs şirketleri ve windows'a bağlı diğer şirketler de kapısına kilit vurabilir. İşte bu noktada insanın aklına bilinçli bir denge yaratılıyor gibi bir durum geliyor. Pardus'un ve daha bir çok linux dagıtımının yok edilmesi acaba böyle bir balans ayarının parçasımıydı?..

İlledelinux
Linux Korkusu Linux Korkusu Reviewed by Anıl on 5/10/2016 Rating: 5

2 yorum:

  1. Ortada elbette hali hazırda bir Linux korkusu veya abiyane tabirle ticaret korkusu var. Ben en çok neyi merak ediyorum biliyor musun sevgili yazar, bu Windows 7 lisansına sahip olan kişileri ücretsiz Windows 10 lisans sahibi yaptılar ve yanlış hatırlamıyorsam bir sene boyunca bu lisans geçerli olacak. Ondan sonra insanlar ne yapacaklar ? :)

    YanıtlaSil
  2. Bence değişen bir şey olmayacak yine insanları hırsızlığa yönlendirecekler.

    Bizim gayemiz, insanlar Linux'tan habersiz, onlara tanıtmak ve virüsten-hırsızlıktan kurtarmak. Kendimizce bunu ne kadar yapabilrsek o kadar mutlu oluruz...

    YanıtlaSil

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop