gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

İlginç Fedora Deneyimim

ilginc-fedoraFedora, linux dünyasıyla tanıştığımda ilk denediğim sürümlerden biriydi.
Ubuntu ve debian dışında bütün linux sürümleri bilmeyenler için kurulumu genelde zor olduğu gibi fedoranın kurulumu da bana biraz zor ve garip gelmişti. Kurulum penceresi tam ekran olmasına rağmen sol tarafında harddisk resmi ve sol üstte tamam butonundan ibaretti. Resime ve ardından tamama tıkladığımda harddiskin tamamına kurulum yapacak endişesi taşımıştım.
Kurulum penceresinin altında bulunan banner web sayfası izlenimi vermişti. Hafif olduğu için lxde sürümünü kurmuştum, ancak çok ağır işleyen bir sistemle karşılaşmıştım. Bu durum bana çok garip gelmekle beraber fedoradan vazgeçmeme sebep olmuştu...

Linux dünyasında belirli bir tecrübe kazandıktan sonra fedorayı tekrar denemeye karar verdim. Yine lxde sürümünü kurdum. Bu defa gördüğüm sistemin daha önceki hantallığı olmadığı gibi adeta uçuyor olması beni çok şaşırtmıştı. Oysa aynı sürüm ve aynı sistemdi. Öyle ise ne olmuştu da böylesi bir uçurum farkı olmuştu. Bir hayli düşündükten sonra ancak nedenini bulabildim.
Fark şuydu, daha önceki sürümü bilmeden reklam sitelerinden indirmişim. Bu da içinden oynanmış olduğunu göstermektedir.
Anlaşılan herşeyi mümkün olduğunca kendi sitesinden indirmek gerekiyormuş. Neyse ki, fedorayı ikinci kez kurmakla böylesi mükemmel bir sistemi keşfetmiş oldum.
Fedorada gördüğüm mükemmellik sadece hız değil, kullanışlı, kolay paket kurulumu olması ve ayrıca sisteme çok az yük bindirmesi de bir diğer artısıdır...

 Fedora indirme adresi: https://getfedora.org/

İlledelinux
İlginç Fedora Deneyimim İlginç Fedora Deneyimim Reviewed by Anıl on 5/10/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop