GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

Debian'ı Daha Verimli Kullanmanın Yolu

debian-verim


Linux işletim sistemlerinin en önemli avantajlarından birisi de deneyimli-deneyimsiz bütün kullanıcıların onu özelleştirme imkanı sunmasıdır. Bu yazımızda farklı ve kolay bir yolla sistem kaynagını azami düzeyde kullanan ama aynı zamanda da kullanışlı bir hale getiren incelemeyi ele alacagız. Her iki özellige en uygun dagıtım olan hızlı, kararlı, sisteme yüklenmemesi ve Türkçe olması dolayısıyla ayrıca deneyimsiz kullanıcıların da zorluk çekmeyecegi için Debian'ı seçiyoruz. İlk olarak alttaki adresten Debian xfce isosunu indiriyoruz.
Debian XFCE

İso indikten sonra onu dogrulamak için linux sistemi kullanıyorsanız Gtkhash programını kurun, windows kullanıyorsanız bu adresten indirdiginiz kurulumsuz program ile dogrulayabilirsiniz.
Dogrulama sonucu eger aynısı degilse o isoyu asla kullanmayın yenisini indirin.
İso indikten ve dogrulama işlemi başarılı olduktan sonra sıra isoyu usbye yazdırmaya geldi.

Windos'da yazdırmak için bu adresten indireceginiz Rufus programını kullanabilirsiniz, linux'da yazdırmak için ise bu adresten indireceginiz Mintstick paketini sistemde bulunan Gdebi ile kurduktan sonra usbye yazdırabilirsiniz.
Linux'da yazdırmak için ayrıca bu programı da kullanabilirsiniz.

İso indirme, dogrulama ve isoya yazdırma bittikten sonra sıra kuruluma geldi. Kurulum için isteyen Ufuk Köyrük üstadımızın çalışmasından yararlanabilir, kurulumu bilenler ise yazımıza devam edebilir.

Şimdi konumuzu ilgilendiren en önemli bölüme geldik.
Synaptic programını açın ve yenile tuşuyla listeyi yenileyin. Arama kutusuna lxde yazın, çıkan sonuçların içinde lxde olana sağ tık ve kur deyin. Lxde kurulduktan sonra Synaptic'i kapatın. Bilgisayarı kapatma tuşunda bulunan oturumu kapata tıklayın, açılan ekranın sağ üstünde bulunan butonların birinden lxde'yi işaretleyin ve sistem açıldıktan sonra işlem burada bitiyor.

Hızlı, performanslı bir masaüstünüz karşınızda.

Şimdi burada şu soru sorulabilir " Madem ki, lxde kuracaktık, o halde direk lxde isosu ile bu işi halledeydik " denilebilir. İşte işin püf noktası da burası, direk lxde kursaydık gelişmiş özellige sahip ağ yöneticisi, güç yöneticisi ve daha bir çok özellik olmayacaktı. Çünkü bu özellikleri direk kurulu lxde'ye yapmaya kalksanız dahi çalışmayacaktır. Amacımız her işlemi yapabilen en hızlı ve kullanışlı bir masaüstü ortamı olmasıdır, bu basit işlemler ile de bunu yapabiliyoruz.
Bundan sonra güncelleme ve kendinize göre özelleştirme işlemi kalıyor
Umarım yararlı olur, kolay gelsin.

İlledelinux
Debian'ı Daha Verimli Kullanmanın Yolu Debian'ı Daha Verimli Kullanmanın Yolu Reviewed by Anıl on 5/10/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop