gnulinuxfree

GNU/Linux Kullanmıyorum Onu Yaşıyorum

20-Browser For Linux

20-browser-linux


Linux işletim sistemleri için 20 tane tarayıcıyının temel özelliklerini, artı ve eksilerini özetle anlatmaya çalışacagım. Kullandıgınız tarayıcıya alternatif olarak begendiginizi belki kullanmak isteyebilirsiniz. Aslında günümüzde tek tarayıcı yeterli gelmeyebiliyor veya yeterli gelse de farklı amaçlar için bir kaç tarayıcıya ihtiyaç duyulabiliyor. Windows için çıkarılmış yüzlerce tarayıcıyla kıyaslandıgında 20 tane tarayıcı az gibi düşünülebilir, ancak yeterli geldigi için burada bir sorun yok. Tabi daha çok alternatif olması daha iyidir elbette ne varki geliştiriciler diğer sistemlere gösterdikleri ilgiyi Linux'a göstermiyorlar. Ancak şu gerçegi de gözardı etmememiz gerekiyor, her geçen süreçte diğer alanlarda oldugu gibi geliştiriciler artık Linux'a kayıtsız kalamıyorlar. Söz konusu yaptıgımız tarayıcıların çogunun Linux için henüz yeni olması da bu gerçegi dogruluyor.
YANDEX

browser-linux


Yandex tarayıcı henüz beta aşamasında, bu yüzden sadece ana sitesinde dağıtım yapıyor. Ancak kullandıgım kadarıyla herhangi bir hata vermedi.
Chromium tabanlı, 64 bit Deb paket çıkarmış ve GoogleChrome eklentileri kullanılabiliyor.

İndirSRWARE İRON
İron tarayıcı Chromium tabanlı GoogleChrome eklentileri kullanılabiliyor, hızlı ve akıcı, ancak video izlemek için kendi sitesindeki yönergeyi uygulamak gerekiyor, bir kaç defa denedisem de başaramadım.

İndirSLİMJET
Slimjet tarayıcı Chromium tabanlı, GoogleChrome eklentileri kullanılabiliyor. Slimjet de henüz yeni olmasına ragmen oturmuş bir tarayıcı ve Chromium alt yapısını kullanan tarayıcıların içinde en çok özelleştirme yetenegine sahip.

İndirSEAMONKEY
Seamonkey Firefox tabanlı, daha ziyade sosyal amaca yönelik olarak geliştirilmiş. Nedense sekme özelligi verilmemiş.

İndirREKONG
Rekonq Konqueror tabanlı, Konqueror'a nazaran daha çok gelişmiş, ancak genel anlamda daha çok geliştirilmesi gerekiyor. Henüz her işi yapabilecek düzeyde değil.

İndirQUPZİLLA
Qupzilla Webkit tabanlı çok hızlı geliştiriliyor, bütün Linux dağıtımlarında ve bütün dillerde çalışacak düzeye getirilmiş. Henüz reklam engelleme ve bir kaç eklentiye sahip. Bir çok işinizi görebilirsiniz.

İndirPALE MOON
Pale moon Firefox tabanlı, geriden gelse de Firefox'un bütün eklentileri kullanılabiliyor. Oldukça hızlı ve sistem dostu bir tarayıcı.

İndirOPERA
Opera nedense eski özgün tarayıcıyı bıraktı Chromium alt yapısına geçti. GoogleChrome eklentileri kullanılabiliyor. Adblock eklentisi ve vpn özelligi varsayılan olarak yapılmış.

İndirMİDORİ
Midori Linux'un gözde hafif tarayıcılarından. Çok bir özelligi yok, temel ihtiyacı karşılayabilir.

İndirMAXTHON
Maxthon Linux'a çoktan adım attı ama öyle de kaldı. Linux için eksik ve hatalı olan bazı geliştirmeler halen gerçekleşmedi. Chromium alt yapısını kullanıyor.

İndirKONQUEROR
Konqueror özellikle Kde için çıkarılmış. Sistem kaynagını çok kullanır. Her işi görecek durumda değil.

İndirİCEWEASEL
İceweasel Debian'la özdeş bir tarayıcı. Firefox altyapısını kullanıyor. Hatta Firefox'un Debian için çıkarılmış özel versiyonu diyebiliriz.

İndirİCECAT
İcecat Firefox tabanlı. Gnu/Linux felsefesi dogrultusunda geliştirilmiş. Bu yüzden her eklentiye izin vermez ama alternatif eklentileri de bünyesinde barındırır.

İndirGOOGLE CHROME
GoogleChrome Chromium alt yapısını kullanan ilk tarayıcılardandır ve bir hayli de gelişmiştir. Hatta Chromium tabanlı tarayıcılara bir çok konuda önderlik etmiştir.

İndirFİREFOX
Firefox Kendi alt yapısını kullanan bir kaç tarayıcıdan biridir. O da bir hayli gelişmiş ve bir çok tarayıcının alt yapısını oluşturmaktadır. Tasarımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

İndirEPİPHANY
Epiphany Firefox alt yapısını kullanıyor. Firefox'un hiç bir özelligi olmayan sade hali diyebiliriz.

İndirCHROMİUM
Chromium Firefox gibi kendi alt yapısına sahip bir tarayıcıdır. GoogleChrome gibi bir çok tarayıcının babası diyebiliriz.

İndirARORA
Arora kullanımı fena değil ama ilk kullanımda hata verdigi için bir yorumda bulunamıyorum.

İndirDİLLO
Dillo bütün scriptleri sınırlamış sade bir tarayıcı. scriptle çalışan herhangi bir şeyi kullanmak için özel ayarlar gerektiriyor.

İndirVİVALDİ
Vivaldi eski Opera'nın Ceosu tarafından yapılmış yeni bir tarayıcı. Chromium altyapısını kullanıyor. Eski Opera'dan esintiler bulabilirsiniz. GoogleChrome eklentileri kullanılabiliyor.

İndir
Otter browser'i de buraya almak isterdim ama henüz geliştirme aşamasında. Otter browser eski Opera'yı yaşatma düşüncesiyle çıkarılmış ve oldukça da başarmışlar. Bazı eksiklerine rağmen denemek isteyen olabilir. İndir

İlledelinux
20-Browser For Linux 20-Browser For Linux Reviewed by Anıl on 5/26/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

home sidebar

Popüler

Kategoriler

Random

Load...
gototop